3 spôsoby, ako sa dostať na Machu Picchu

machu-picchu

Kto by nepoznal Machu Picchu? Miesto opradené legendami, jeden z novodobých divov sveta a jedno z najnavštevovanejších miest nielen v Južnej Amerike, ale na celom svete. Toto stratené mesto Inkov ležalo takmer 400 rokov veľmi dobre ukryté v neprístupnom teréne vo výške 2 430 metrov. Nenašli ho dokonca ani Španieli, ktorí dobyli ríšu Inkov. Objavil ho až v roku 1911 americký archeológ Hiram Bingham. Vy sa dnes k nemu viete dostať viacerými spôsobmi.

 

machu-picchu-vyschod-slnka

Prvé ranné lúče dopadajúce na Machu Picchu

 

Východiskovým bodom na Machu Picchu je mestečko Cusco, bývalé hlavné mesto Inkskej ríše a jedno z najkrajších miest v celom Peru. Väčšina ľudí do Cusca prichádza z hlavného mesta Peru, Limy. Priamy let trvá hodinu a pol a letenky sa pohybujú v cene 50-100 eur. Ak máte viac času, tak alternatívou je autobusová doprava, ale 1100 km trasa vám zaberie takmer celý deň.

Existujú 3 hlavné spôsoby, ako sa z Cusca dostať na Machu Picchu. Jednoducho, rýchlo a pohodlne sa tam prepravíte vlakom. Alternatívou je cesta minivanom na miesto Hidroelectrica a odtiaľ pešia 11 km túra popri železnici do dedinky Aguas Calientes. A pre dobrodruhov sú na výber viaceré viacdňové treky.

 

peru-cusco-1

Cusco – východiskový bod na Machu Picchu

 

Vlakom na Machu Picchu

Drahšia, ale za to rýchla a pohodlná možnosť. Z Cusca na stanicu v Aguas Calientes premávajú vlaky dvoch spoločností, Inca Rail a PeruRail. Obe spoločnosti ponúkajú tzv bimodal service, čo je kombinácia autobus + vlak. Z Cusca vás autobus dovezie na stanicu Ollantaytambo za približne 2 hodiny a tam nastúpite na vlak, ktorý vás dovezie do Aguas Calientes za 1 hodinu a 40 minút. V období od mája do decembra je možnosť cestovať vlakom už zo stanice v Cuscu (stanica Wanchaq, San Pedro alebo Poroy) spoločnosťou PeruRail.

Lístky na vlak si viete kúpiť online na stránkach oboch spoločností alebo priamo na vlakovej stanici. Počas hlavnej sezóny sa odporúča kupovať lístky s niekoľko mesačným predstihom, mimo sezóny sa dajú kúpiť aj v deň odchodu. Cena za jednosmerný lístok sa pohybuje od 55 po 130 eur v závislosti od času odjazdu a zvolenej triedy. Najluxusnejší vlak Belmond Hiram Bingham spoločnosti PeruRail stojí cez 500 eur.

Pri nástupe na vlak sa musíte preukázať platným lístkom a pasom.

Čo sa týka batožiny, tak povolený je len jeden kus príručnej batožiny (batoh, taška) s maximálnou váhou 8 kíl.

Miesta s najlepším výhľadom (na údolie alebo rieku Urubamba) sú pri ceste smerom na Machu Picchu na ľavej strane a pri ceste naspäť do Ollantaytambo na pravej strane. Miesta sa však prideľujú automaticky pri nákupe.

 

 

Alternatívna cesta k Hidroelectrica

Lacným a obľúbeným spôsobom, ako sa dostať z Cusca na Machu Picchu je odvoz colectivom (malá dodávka) na miesto Hidroelectrica a odtiaľ ísť peši popri železnici 11 km do Aguas Calientes.

Cesta trvá približne 6 hodín po kľukatých cestách a spiatočná jazda stojí asi 15 eur. Miestami vyzerá dosť nebezpečne. Cesty sú úzke a prašné a hneď vedľa je strmý zráz. Okrem toho boli na viacerých miestach popadané obrovské skaly alebo zosunutá pôda. Niektorým šoférom to ale vôbec nevadí a obiehajú iné autá jedna radosť. Aj keď nevidia za zákrutu alebo kvôli zvírenému prachu.

Z Hidroelectrica môžete ísť do Aguas Calientes vlakom alebo peši. Vlak PeruRail chodí 2x denne a lístok stojí približne 30 eur. Trasa popri železnici má okolo 11 km, vedie viac menej po rovinke s nádhernými výhľadmi a peši vám to celé zaberie 2-3 hodiny. Po ceste narazíte aj viaceré stánky, kde si viete od domácich zakúpiť nejaké malé občerstvenie. Ale aj tak si so sebou zoberte dostatok vody.

 

 

Dobrodružný trek na Machu Picchu

Treťou možnosťou, ako sa dostať na Machu Picchu, je vydať sa na nejaký trek. Môžete ich absolvovať len s oficiálnym sprievodcom a najznámejší z nich je Inca trail, ktorý trvá 4 dni. Na štvrtý deň prídete na Machu Picchu cez Intipunku (Bránu slnka), tak ako pôvodní Inkovia. Trek je limitovaný na 500 ľudí denne (z čoho 200 sú turisti a zbytok sprievodný tím) a treba si ho rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Cena sa pohybuje od 600 eur na osobu. Vo februári je táto trasa uzavretá.

Ďalším známym trekom je 5-dňový Salkantay trek, ktorý ale končí v Aguas Calientes a nie na Machu Picchu. Na Machu Picchu teda prídete rovnako, ako ostatní turisti. Cena začína na 450 eur.

Alternatívou sú tiež 1 alebo 2-dňový Inca Trail, Lares trek či Vilcabamba trek.

 

Z Aguas Calientes na Machu Picchu

Dedinka Aguas Calientes (alebo tiež Machu Picchu Pueblo) je malá dedina a vstupná brána na Machu Picchu. Aj keď sa dá celý výlet z Cusca spraviť za jedeň deň, ideálne je prísť do Aguas Calientes deň vopred a vyraziť až na druhý deň ráno. Od vstupu na Machu Picchu vás už delí len posledný úsek. A ten sa dá prejsť buď autobusom alebo peši.

Ak sa vydáte hore peši, majte na pamäti, že pôjdete stále do kopca a zaberie vám to asi hodinu a pol. Síce ušetríte peniaze, ale pravdepodobne prídete hore celí spotení a unavení. Ak nepôjdete hneď ráno, tak bude aj veľké teplo, a preto si nezabudnite vziať nejaký snack a veľa vody. Ideálna kombinácia je busom hore a pešo dole.

 

cesta-dole-z-Machu-Picchu

Cesta dole z Machu Picchu do Aguas Calientes

 

Autobus vás vyjde na 12$ jednosmerne alebo 24$ obojsmerne a potrvá to len 25 minút. Prevádzkuje ich spoločnosť Consettur a lístky si viete zakúpiť osobne v Aguas Calientes alebo online na stránke spoločnosti. Na nákup budete potrebovať údaje z pasu a nie vždy im funguje platba kartou, preto odporúčame mať so sebou hotovosť, ak budete lístky kupovať až na mieste. Autobusy odchádzajú každých 5-10 minút a prvý vyráža už okolo 5:30.

Zastávka sa nachádza na Avenida Hermanos Ayar, kúsok od vlakovej stanice.

 

bus-consettur-Machu-Picchu

Odtiašto vyrážajú autobusy hore na Machu Picchu

 

Kde kúpiť lístky na Machu Picchu?

Lístky sa dajú kúpiť priamo v Cuscu či Aguas Calientes alebo online na oficiálnej stránke. Počas hlavnej sezóny sa odporúča rezervovať lístok aspoň mesiac dopredu. Na rezerváciu, ale aj samotný vstup, je potrebný pas. Počet turistov na Machu Picchu je obmedzený na 4500 denne.

Lístky sa kupujú na určitú hodinu (60 minútové okno) a celý areál je rozdelený na niekoľko okruhov:

1. Llaqta of Machupicchu (okruh 1, 2, 3 alebo 4)

2. Okruh 1 alebo 2 + Inkský most

3. Okruh 3 + hora Machupicchu

4. Okruh 4 + hora Waynapicchu

5. Okruh 4 + hora Huchuypicchu

Základný lístok na okruhy 1 až 4 stojí 152 soles (36 eur) a ak by ste chceli navštíviť aj horu Waynapicchu alebo Machupicchu, zaplatíte 200 soles (49 eur). Za nás odporúčame okruh 2, v ktorom toho uvidíte najviac.

 

machu-picchu-okruhy

Machu Picchu je rozdelený na viaceré okruhy

 

Na celý areál postačujú 3-4 hodiny (bez návštevy hory) a každý okruh je jednosmerný. Po prejdení kontrolného bodu sa už nemôžete vrátiť. Na všetko tam dohliadajú strážcovia. Niekde píšu, že na vstup musíte mať najatého sprievodcu, inde, že je to len odporúčanie. My sme tam išli bez neho a nemali sme žiadny problém. Určite si však o tom niečo naštudujte, aby ste z toho mali väčší zážitok a vedeli, na čo sa pozeráte. Sprievodcu si viete najať v Aguas Calientes alebo aj priamo pred bránami Machu Picchu a ich cena sa pohybuje okolo 20$ na jednu osobu.

Brány areálu sa otvárajú už o 6 ráno a najlepšie je kúpiť si lístok hneď na prvý vstup (medzi 6 a 7:00). Budete tam medzi prvými a uvidíte dopadať prvé lúče slnka na horu Huyana Picchu a samotné Machu Picchu. Posledný vstup je o 4 hodine poobede a areál sa zatvára o 17:30.

Nezabudnite si zobrať fľašu s vodou, okolo obeda už býva dosť teplo.

 

 

Kedy ísť na Machu Picchu?

Machu Picchu je otvorené celoročne. Väčšina turistov sem smeruje počas obdobia sucha a najviac v mesiacoch jún až august. Vtedy je počasie najkrajšie a teploty sa pohybujú okolo 18°C, čo je ideálne na trekovanie. Ak nemáte radi návaly turistov, zvážte návštevu mimo hlavnej sezóny.

Obdobie ďažďov je od novembra do marca. To ale neznamená, že musí vtedy pršať každý deň. Aj počas obdobia dažďov môžete mať krásne slnečné počasie. Alebo bude ráno zahalené do hmly, ktorá tomu dodá trochu dramatickosti. Výhodou je menej turistov a vďaka dažďu sa bude údolie pekne zelenať.

My sme Machu Pichu navštívili na konci apríla a mali sme krásne slnečné počasie bez jediného mráčika.

 

machu-picchu

Macchu Picchu

 

Ďalšie užitočné info

 • nezabudnite si so sebou zobrať cestovný pas. Budete ho potrebovať ako na cestu vlakom z Cusca a tiež autobusom z Aguas Calientes, tak aj na vstup na Machu Picchu
 • v areáli sa nenachádza WC. Je len pred vstupom za poplatok 2 soles
 • nezabudnite si zobrať fľašku s vodou, ale myslite aj na bod vyššie 🙂
 • jedlo je zakázané a ak sa vám aj podarí nejaký malý snack prepašovať dovnútra, nenachádzajú sa tam žiadne smetné koše (len pred vstupom), tak si všetky odpadky vezmite so sebou
 • zakázané sú aj turistické paličky, statív, selfie tyčky, dáždnik či dron
 • zobrať si so sebou môžete len malý ruksak. Pri vstupe sa nachádza úschovňa batožiny
 • pred vstupom sa nachádza reštaurácia, kde si môžete kúpiť vodu alebo niečo zajesť
 • ak si chcete dať do pasu originálnu pečiatku z Machu Picchu, nájdete ju v Aguas Calientes na Ministerstve kultúry
 • typickú „pohľadnicovú“ fotku si spravíte z terás pri Dome strážcu, na ktoré sa dostanete len z okruhov 1 a 2
 • niektoré miesta sú otvorené len v určitú hodinu, napr. Chrám kondora je prístupný len v čase od 10:00 do 13:00

 

pas-peciatka-Machu-Picchu

Nezabudnite si opečiatkovať pas

 

Výlet na Machu Picchu je jeden z tých zážitkov, ktoré si budete pamätať po zvyšok života. Či už celú cestu absolvujete ako jednodňový výlet alebo prespíte v Aguas Calientes, či sa vydáte na niektorý zo slávnych trekov, toto miesto si vás určite získa a budete sa tam chcieť opäť raz vrátiť.

Ak máte otázky, na ktoré ste nenašli odpoveď v článku alebo by ste s nami chceli zdieľať vašu osobnú skúsenosť, neváhajte nám napísať komentár 🙂

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

  Pridaj komentár