Čo je na Kanade to najlepšie?

kanada-moraine-lake

Kanada sa dlhodobo radí medzi najlepšie krajiny na život. Čo myslíte, čo je na Kanade najlepšie? Nádherná príroda, parádny hokej, javorový sirup alebo čistý vzduch? Áno, aj. Ale je tu ešte niečo iné. Sú to samotní ľudia, ktorí tam žijú. A viete, ako v Kanade rozoznáte domáceho od turistu? Čítajte ďalej..

 

Je to len výmysel alebo realita?

Kanaďania sú po celom svete známi svojou zdvorilosťou a ohľaduplnosťou. Ale je to ich skutočný obraz alebo sa to o nich len hovorí? Do Kanady, konkrétne Calgary, som išiel na jazykovú školu. Schválne som si vybral bývanie v kanadskej rodine, aby som zistil, ako žijú. Aj keď som tam býval krátko, len 5 týždňov, za ten čas som tam však spoznal naozaj veľa priateľských a otvorených ľudí.

Či to bola Pam, moja domáca, ktorá sa o mňa starala ako o vlastného. Alebo Gerald, pracovník na hokejovom štadióne, ktorý mi vždy našiel to najlepšie miesto na štadióne. Alebo Mitch, spolužiačkin manžel, ktorý nás všetkých pozval na pivo a biliard. A kopec ďalších..

 

 

Čo je na Kanaďanoch také špeciálne?

Kanadania sú známi tým, že sa stále ospravedlňujú. Aj keď to nie je ich chyba. Ak do seba na ulici náhodou narazia dvaja ľudia, obaja sa začnú ihneď ospravedlňovať. Alebo stačí, že vám len vojdú do cesty a už budete počuť „I’m sorry“. Slovo prepáč tam lieta doslova ako puk po ľade.

Bez váhania podajú pomocnú ruku. Neraz sa mi stalo, že sa pri mne niekto pristavil, či nepotrebujem pomoc. Keď som raz niečo fotil v parku, prišiel za mnou jeden fotograf a dal mi tipy aj na iné pekné miesta. Ďalší zas len prechádzal okolo a povedal: „Dúfam, že budeš mať pekné fotky.“

Je úplne bežné, že ľudia pri vystupovaní z autobusu poďakujú šoférovi.

V rade stoja pekne jeden za druhým, nikto sa nepredbieha a netlačí. Keď vidia, že máte v košíku len pár vecí, bez problémov vás pustia pred seba.

Na priechode pre chodcov sa nemusíte obávať, že by vás niekto zrazil. Stačí sa len pozrieť na priechod a autá už brzdia 🙂 A nikto tam netrúbi.

Nestarajú sa do druhých ľudí. Napr. predzáhradky pred domom nemajú ohradené plotom. Môžete nerušene sedieť vonku na terase s výhľadom do ulice a nemať blbý pocit, či vás niekto sleduje.

 

 

Určite nie všetci Kanaďania sú takíto, ale väčšina z nich áno. Aj preto sa táto ich zdvorilá a priateľská povaha často považuje za ich charakteristickú národnú vlastnosť. A možno je to ich správanie také uvoľnené kvôli tomu, že je tam legálna marihuana. Ktovie.. 🙂

A ako teda aj na diaľku spoznáte Kanaďana? Jednoducho. Keď vchádzajú do budovy, vždy sa obzrú za seba a druhým ľuďom podržia dvere.

 

PS: Jednu vec však na Kanade stále nemám rád. Že nás takmer vždy porazia v hokeji 🙂

PS2: Inšpirujme sa nimi aj my. Na začiatok sa stačí len o trochu viac usmievať. Takže ako hovoria oni: „Have a good one!“

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár