Stojí dovolenka v Dubaji za to?

dovolenka v dubaji

Keď sa povie Dubaj, každému sa hneď vybaví moderné mesto plné luxusu, obrovských mrakodrapov a bohatých šejkov. Jedinečná architektúra, nádych exotiky, tropické teplo a relatívna blízkosť priamym letom sú lákadlom pre mnohých turistov a dovolenka v Dubaji sa tak javí ako ideálna voľba. Či naozaj stojí za to, sme sa boli presvedčiť aj my.

 

Dubaj, na rozdiel od ostatných emirátov, žije predovšetkým z turizmu, nakoľko jeho zásoby ropy sa takmer vyčerpali. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa šejkovia snažia budovať všetko väčšie, vyššie a luxusnejšie, aby tak pritiahli čo najviac turistov. Najvyššia budova sveta, umelý ostrov v tvare palmy, sedemhviezdičkový superluxusný hotel, najväčšie nákupné centrá, toto všetko nájdete práve v Dubaji.

 

dubaj

Najvyššia veža na svete Burj Khalifa s výškou 828 m

 

My sme sa tam vybrali na začiatku apríla, kedy u nás bolo stále celkom chladno, ale v Dubaji už teploty prekračovali 30-tky. Leteli sme necelých 6 hodín Wizzair-om z Katowíc na vzdialenejšie letisko Al Maktoum. Z letiska sme sa na hotel dostali pohodlne taxíkom. Cena do centra Dubaj Marina je 100 dirhamov (cca 25€), čo je v prepočte na 4 osoby super cena. Všetky taxíky majú rovnakú taxu, takže je jedno, ktorý si vyberiete.

 

Ubytovaní sme boli v apartmáne v centre Mariny s výhľadom na „plachetnicu“ Burj al Arab. Apartmány mala na starosti Slovenka Dominika, ktorá nám zariadila aj celodenný výlet do Abú Dhabi a do púšte so súkromným šoférom. V Abú Dhabi bola našim hlavným cieľom návšteva najväčšej mešity v Emirátoch, Sheikh Zayed. V mešite sa nachádza viacero pozoruhodných vecí ako napr. najväčší koberec na svete s rozlohou takmer 6000 m2 alebo sedem obrovských lustrov, ktoré su vyzdobené miliónmi Swarovského kryštálov. Právom patrí medzi najkrajšie mešity sveta. A najlepšie na tom všetkom je, že je úplne zadarmo. Pred vstupom do mešity však platia striktné pravidlá. Ženy musia mať zahalenú hlavu, ruky až po dlane a nohy až po členky, muži si musia zahaliť kolená a ramená. V prípade nevhodného oblečenia vám však pred vstupom požičajú abayu alebo kandooru.

 

abu dhabi

Velká mešita šejka Zayeda je klenotom Abu Dhabí

 

abu dhabi

Vstup do mešity

 

abu-dhabi

Do mešity sa zmestí 40 tisíc ľudí

 

abu dhabi

Na nádvorí sa nachádza spolu 1048 stĺpov

 

abu dhabi

Minarety sú vysoké 107 m

 

abu dhabi

Na výzdobu mešity bolo použité zlato, perleť a polodrahokamy

 

abu dhabi

Lustre zdobené miliónmi kryštálov Swarovski

 

Pred odchodom z Abu Dhabi nám šofér ešte spravil okružnú jazdu po centre mesta a pozreli sme si Palác emirátov a z diaľky aj kráľovský palác. Dozvedeli sme sa od neho aj veľa zaujímavých informácií, napr. o tom, ako to v krajine funguje, ako vyzerala kedysi, ale aj to, že cez leto tam nikto nič nerobí, lebo v takom teple sa ani nič robiť nedá 🙂

 

TIP: Budovy, taxíky, verejná doprava sú výrazne klimatizované, tak s tým treba počítať. Ja som po Dubaji strávil týždeň na antibiotikách.

 

Z Abu Dhabi sme sa presunuli do púšte Rub al Khali, kde nás čakala dobrodružná jazda džípom po pieskových dunách. Bol to super adrenalínový zážitok. Okrem toho sme navštívili beduínsky kmeň, v ktorom sme popíjali arabský čaj, podávala sa tu tradičná večera a nechýbal ani bohatý kultúrny program.

 

dubaj pust

Púšť Rub al Khali

 

dubaj pust

V beduínskom tábore sa podávala tradičná večera

 

dubaj pust

Západ slnka

 

Na palmovom ostrove sme navštívili akvárium The Lost Chambers, ktoré sa nachádza v hoteli Atlantis. Akvárium bolo naozaj nádherné, inak sa však na tento ostrov neoplatí chodiť. Jedna fotka s hotelom v pozadí za to nestojí a ostrov aj tak najlepšie vidieť z výšky. Navštívili sme aj najvyšší mrakodrap na svete, vežu Burj Khalifa. Zo 124. poschodia máte Dubaj ako na dlani a ak sa vám máli, môžete si priplatiť za výhľad zo 148. poschodia. Hneď vedľa Burj Khalify sa nachádza jazero s najväčšiou tancujúcou fontánou na svete. Každú pol hodinu večer „tancuje“ na inú pieseň a predtým býva krátka projekcia aj na samotnej veži. 

 

dubaj-atlantis

Akvárium The Lost Chambers v hoteli Atlantis

 

dubaj-atlantis

Matesova nová kamoška

 

dovolenka v dubaji

Hotel Palace Downtown

 

dubaj

Najväčšia tancujúca fontána na svete

 

dubaj

Výhľad na Dubaj z Burj Khalifa

 

dovolenka v dubaji

Výhliadka na 124. poschodí

 

dubaj

Večerná projekcia na Burj Khalifa

 

Vedľa sa nachádza aj najväčšie nákupné stredisko na svete Dubai Mall s 1200 obchodmi, obrovským akváriom, vodopádom či klziskom. Ďalším vychyteným obchodným centrom je Mall of the Emirates, kde si okrem nákupov môžete celoročne zalyžovať v areáli Ski Dubai.

 

Ak vás nebavia nákupné centrá, odskočte si do Deiry, starej časti Dubaja, na miestne trhy (souky). Nájdete tu trhy s textíliami, korením, parfumami či slávny zlatý trh. A samozrejme otravných predavačov, ktorí sa vás budú snažiť dostať práve do ich obchodu. V prípade záujmu o nejaký tovar vždy zjednávajte cenu. Ja som si tak kúpil tradičný arabský odev za polovicu a z kvalitnejšieho materiálu ako ponúkali ostatní. Keď som si ho však obliekol, už som pre nich nebol iba obyčajný turista, ale „bohatý šejk“ a začali ma otravovať ešte viac 😀

 

TIP: Na trhy sa cez rieku dostanete starou drevenou loďkou za 1 dirham (cca 40 centov). Nevynechajte ani tradičnú reštauráciu Arabian Tea House so skvelým jedlom a atmosférou.

 

dubaj

Vyľudnená stará časť Dubaja

 

dubaj

Deira je najstaršou časť