Keď sa povie Dubaj, každému sa hneď vybaví moderné mesto plné luxusu, obrovských mrakodrapov a bohatých šejkov. Jedinečná architektúra, nádych exotiky, tropické teplo a relatívna blízkosť priamym letom sú lákadlom pre mnohých turistov a dovolenka v Dubaji sa tak javí ako ideálna voľba. Či naozaj stojí za to, sme sa boli presvedčiť aj my.
Dubaj, na rozdiel od ostatných emirátov, žije predovšetkým z turizmu, nakoľko jeho zásoby ropy sa takmer vyčerpali. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa šejkovia snažia budovať všetko väčšie, vyššie a luxusnejšie, aby tak pritiahli čo najviac turistov. Najvyššia budova sveta, umelý ostrov v tvare palmy, sedemhviezdičkový superluxusný hotel, najväčšie nákupné centrá, toto všetko nájdete práve v Dubaji.
My sme sa tam vybrali na začiatku apríla, kedy u nás bolo stále celkom chladno, ale v Dubaji už teploty prekračovali 30-tky. Leteli sme necelých 6 hodín Wizzair-om z Katowíc na vzdialenejšie letisko Al Maktoum. Z letiska sme sa na hotel dostali pohodlne taxíkom. Cena do centra Dubaj Marina je 100 dirhamov (cca 25 €), čo je v prepočte na 4 osoby super cena. Všetky taxíky majú rovnakú taxu, takže je jedno, ktorý si vyberiete.
Ubytovaní sme boli v apartmáne v centre Mariny s výhľadom na „plachetnicu“ Burj al Arab. Apartmány mala na starosti Slovenka Dominika, ktorá nám zariadila aj celodenný výlet do Abú Dhabi a do púšte so súkromným šoférom. V Abú Dhabi bola našim hlavným cieľom návšteva najväčšej mešity v Emirátoch, Sheikh Zayed. V mešite sa nachádza viacero pozoruhodných vecí ako napr. najväčší koberec na svete s rozlohou takmer 6000 m2 alebo sedem obrovských lustrov, ktoré su vyzdobené miliónmi Swarovského kryštálov. Právom patrí medzi najkrajšie mešity sveta. A najlepšie na tom všetkom je, že je úplne zadarmo. Pred vstupom do mešity však platia striktné pravidlá. Ženy musia mať zahalenú hlavu, ruky až po dlane a nohy až po členky, muži si musia zahaliť kolená a ramená. V prípade nevhodného oblečenia vám však pred vstupom požičajú abayu alebo kandooru.
Pred odchodom z Abu Dhabi nám šofér ešte spravil okružnú jazdu po centre mesta a pozreli sme si Palác emirátov a z diaľky aj kráľovský palác. Dozvedeli sme sa od neho aj veľa zaujímavých informácií, napr. o tom, ako to v krajine funguje, ako vyzerala kedysi, ale aj to, že cez leto tam nikto nič nerobí, lebo v takom teple sa ani nič robiť nedá 🙂
TIP: Budovy, taxíky, verejná doprava sú výrazne klimatizované, tak s tým treba počítať. Ja som po Dubaji strávil týždeň na antibiotikách.
Z Abu Dhabi sme sa presunuli do púšte Rub al Khali, kde nás čakala dobrodružná jazda džípom po pieskových dunách. Bol to super adrenalínový zážitok. Okrem toho sme navštívili beduínsky kmeň, v ktorom sme popíjali arabský čaj, podávala sa tu tradičná večera a nechýbal ani bohatý kultúrny program.
Na palmovom ostrove sme navštívili akvárium The Lost Chambers, ktoré sa nachádza v hoteli Atlantis. Akvárium bolo naozaj nádherné, inak sa však na tento ostrov neoplatí chodiť. Jedna fotka s hotelom v pozadí za to nestojí a ostrov aj tak najlepšie vidieť z výšky. Navštívili sme aj najvyšší mrakodrap na svete, vežu Burj Khalifa. Zo 124. poschodia máte Dubaj ako na dlani a ak sa vám máli, môžete si priplatiť za výhľad zo 148. poschodia. Hneď vedľa Burj Khalify sa nachádza jazero s najväčšiou tancujúcou fontánou na svete. Každú pol hodinu večer „tancuje“ na inú pieseň a predtým býva krátka projekcia aj na samotnej veži.
Vedľa sa nachádza aj najväčšie nákupné stredisko na svete Dubai Mall s 1200 obchodmi, obrovským akváriom, vodopádom či klziskom. Ďalším vychyteným obchodným centrom je Mall of the Emirates, kde si okrem nákupov môžete celoročne zalyžovať v areáli Ski Dubai.
Ak vás nebavia nákupné centrá, odskočte si do Deiry, starej časti Dubaja, na miestne trhy (souky). Nájdete tu trhy s textíliami, korením, parfumami či slávny zlatý trh. A samozrejme otravných predavačov, ktorí sa vás budú snažiť dostať práve do ich obchodu. V prípade záujmu o nejaký tovar vždy zjednávajte cenu. Ja som si tak kúpil tradičný arabský odev za polovicu a z kvalitnejšieho materiálu ako ponúkali ostatní. Keď som si ho však obliekol, už som pre nich nebol iba obyčajný turista, ale „bohatý šejk“ a začali ma otravovať ešte viac 😀
TIP: Na trhy sa cez rieku dostanete starou drevenou loďkou za 1 dirham (cca 40 centov). Nevynechajte ani tradičnú reštauráciu Arabian Tea House so skvelým jedlom a atmosférou.
Do Dubaja sme nešli len kvôli prehliadke mesta, ale aj sa okúpať. Keďže náš apartmán nemal svoju vlastnú pláž a za súkromné sme platiť nechceli, odskočili sme si na verejné pláže. Najprv na Barasti Beach v Marine, kde nás ale nepustili s vlastnou vodou a všetku nám vyhodili a potom na Jumeirah s výhľadom na Burj al Arab, kde sme sa ale kvôli vyvesenej červenej vlajke nemohli kúpať.
Dubaj je jedinečným a nenapodobiteľným mestom. Vie byť lacný, ale aj šialene drahý. Pre niekoho je to splnený sen, pre ďalšieho len prestupná zastávka na ceste do Ázie. V mojom zozname sa nachádzal na spodných priečkach a tam aj ostal. Je to mesto, do ktorého sa nepotrebujem znova vracať. Nehovorím, že tam už nikdy nepôjdem, ale Dubaj, aspoň mne osobne, neponúka nič. Žiadna história, kultúra, prírodné krásy, jednoducho nič. Všetko je umelo vybudované za účelom vytiahnuť z ľudí ďalšie peniaze, za ktoré vybudujú zase niečo väčšie, pompéznejšie a luxusnejšie. Avšak človek, ktorý sa do Dubaja vyberie s vedomím, čo mu mesto ponúka, bude spokojný. Vo mne však nezanechal žiadnu emóciu.
Žiadne komentáre