USA roadtrip (5): V údolí smrti

Zabriskie point

Údolie smrti, najnižšie, najsuchšie a najteplejšie miesto v Severnej Amerike. Už v apríli tam bývajú teploty viac ako 30 stupňov. Preto sme sa ešte pred vstupom do parku zásobili dostatkom vody a natankovali plnú nádrž. Na benzínke, ktorá je priamo v parku vo Furnace Creek, očakávajte 2-3 krát vyššie ceny a ďalšie sú vzdialené aj viac ako 150 km. Takto vyzbrojení sme sa vybrali na dnešnú prvú zastávku a tou boli bývalé bane na bórax, tzv. biele zlato. Dodnes sa tam zachovali už len ruiny a staré vagóny. Avšak počas východu slnka je to skvelé miesto na pár fotiek.

 

Tie vagóny kedysi ťahalo 20 mulíc

Tie vagóny kedysi ťahalo 20 mulíc, odtiaľ je aj ich názov – 20 mule team wagon

 

Výhľady na nezaplatenie

Ešte krajším miestom na fotky je Zabriskie Point. Z parkoviska tam vedie síce nie moc dlhá, ale za to celkom prudká cesta a počas najväčších horúčav to je celkom zaberák. Ale výhľad, ktorý sa vám hore naskytne, rozhodne za to stojí. Všetkým nám tam padla sánka. Pohľad na rôznofarebné zvlnené kopce bol jednoducho úžasný. Čo poviete?

 

Výhľad za milión

Výhľad za milión

 

Zo Zabriskie Point sme si to namierili na najnižšie položené miesto v Spojených štátoch, Badwater Basin. Leží 85,5 m pod hladinou mora. Z parkoviska je vidieť značku hladiny mora na priľahlej hore, takže si viete jednoducho predstaviť ten rozdiel. Je to tak rozľahlé miesto, že ani pri veľkom počte turistov nemáte pocit, že by to tu bolo nejako preplnené. Vedie tadiaľ asi kilometer dlhý chodník. My sme išli ešte ďalej, ale všade kde sme sa pozreli len samá soľ. Zdalo sa nám, že to nemá konca, zvlášť keď sme sa obzreli za seba, ako ďaleko sme prešli. Po návrate na parkovisko sme potom hodnú chvíľu vytriasli soľ z topánok.

Čo sme na tomto mieste nečakali, bola prítomnosť vody. Hneď na začiatku sa tu nachádza jazierko Badwater Pool, ktoré je však také slané, že voda z neho nie je pitná. Z toho aj vznikol jeho názov – „bad water“.

 

Jazero v údolí smrti? Aj to je možné

Jazero v údolí smrti? Aj to je možné

 

V Severnej Amerike sa už nižšie ísť nedá

V Severnej Amerike sa už nižšie ísť nedá

 

Scenic Routes

Z Badwater Basin sme si to namierili na „scenic route“ Artist’s Drive. Táto 9-míľová trasa vedie cez najfarebnejšie hory parku, od ružovej, cez modrú, zelenú, fialovú až po žltú. Také niečo neuvidíte len tak hocikde. Počas „zlatej hodinky“ to tu musí doslova hrať farbami. Po Artist’s Drive sme si prešli aj druhú výhliadkovú trasu, Twenty Mule Team Canyon. Šoférovať po nespevnenej ceste, ktorá pripomína cestu po inej planéte, bolo naozaj zábavné. Mimochodom, natáčali sa tu aj Hviezdne vojny.

 

Cestou necestou po mesačnej krajine

Cestou necestou po mesačnej krajine

 

Našou poslednou zastávkou bola výhliadka Dante’s View. Je to pomerne ďaleko od ostatných miest, ale je to zároveň jedno z TOP miest v Death Valley. Už z parkoviska je krásny výhľad na celé údolie a väčšina Američanov sa asi ani ďalej ako na parkovisko nedostane, no my sme sa vybrali až na vrchol. Zrazu sme mali celé údolie ako na dlani a ak nám pri Zabriskie Point padla sánka, tak toto nám vyrazilo dych. Na pol hodinku sme sa zastavili a iba sme si vychutnávali ten výhľad.

 

Úžasný výhľad na celé údolie

Úžasný výhľad na celé údolie

 

Kukaj tam

Kukaj tam

 

Večer sme mali v pláne vyhrať nejaké doláre v kasíne vo Vegas, ale keďže nechceme písať moc dlhé články, viac si o tom povieme nabudúce…

 

Ďalšie fotky z Death Valley nájdete tu..

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár