Vitajte v Jordánsku – v čarovnej krajine Blízkeho východu

petra-pokladnica

Policajt: „Odkiaľ ste?“

Ja: „Zo Slovenska.“

Policajt: „Alebo?“

Ja: „Zo Slovenska.“

Policajt: „Alebo?“

Ja: „Zo Slovenska.“

Policajt: „Vitajte v Jordánsku!“

 

Aj takto môže vyzerať rozhovor s jordánskym policajtom 🙂

 

Welcome to Jordan

„Welcome to Jordan“ alebo Vitajte v Jordánsku. Toto slovné spojenie sme počúvali každý jeden deň. Či už to boli policajti na cestách, predajcovia v obchode, čašníci v reštike alebo len bežní ľudia, ktorí sa nám prihovorili na ulici. Všetci boli priateľskí a boli radi, že sme prišli do ich krajiny. Hneď prvý večer sa nám stalo, že sme hľadali nejakú reštauráciu a prišiel za nami jeden týpek, či potrebujeme pomoc. Na prvý pohľad nevyzeral veľmi sympaticky, skôr ako nejaký kšeftár. Povedali sme mu, že sa chceme iba niekde najesť a on že nás zoberie na dobré miesto. Viedol nás po všelijakých bočných tmavých uličkách, ale asi po 10 minútach nás naozaj doviedol k jednej reštike – khubza & seneya, vraj tam super varia a odišiel preč. Bez toho, aby si za to čokoľvek vypýtal. A mal pravdu. Varili tam tak dobre, že sme sa tam vrátili aj na druhý deň.

Každý, koho sme stretli, bol veľmi milý a priateľský. Nejedenkrát nám nezištne pomohli, prehodili pár slov alebo len pozdravili ich typickým „Welcome to Jordan“.

 

petra-beduini

Beduíní nás pohostili nielen čajom, ale aj jedlom. Zadarmo

 

Petra cez deň aj v noci

Hlavným cieľom našej návštevy Jordánska bolo legenárne starobylé mesto Petra, jeden zo 7 novodobých divov sveta. Nachádza sa 240 km južne od hlavného mesta Ammán a 120 km severne od Aqaby. Bolo to hlavné mesto Nabatejskej ríše a ležalo na hodvábnej ceste, vďaka čomu zbohatlo na obchode s kadidlom, myrhou a korením. Neskôr ju postihlo veľké zemetrasenie, čo prispelo k jej zániku. Objavil ju až švajčiarsky cestovateľ Johannes Burckhardt prezlečený za Araba v roku 1812. Dnes je to najväčšia turistická atrakcia Jordánska zapísaná v zozname UNESCO.

 

 

Nazýva sa aj „Ružové mesto“ podľa skál, do ktorých je mesto vytesané. Do Petry vstupujeme cez úzky kaňon Siq, na konci ktorého sa nachádza najznámejšia stavba mesta – Pokladnica alebo aj Al-Khazneh. Je vysoká takmer 40 m a na vrchole sa týči urna, v ktorej je podľa legendy ukrytý poklad. Dôkazom, že sa ho ľudia snažili objaviť, sú stopy po guľkách, keď sa ju snažili rozstrieľať.

Nádherný výhľad na Pokladnicu je zhora. Miestni vám budú tvrdiť, že sa na výhliadky dá dostať len s nimi. Ale je tam jedna, na ktorú sa dostanete aj bez ich. Cesta na ňu vedie okolo kráľovských hrobiek. Odkiaľ potom začína celkom slušný zaberák po schodoch. Zvlášť, ak je teplo, takže nezabudnite na fľašu s vodou. V polovici cesty vám budú odmenou krásne výhľady na celé údolie. Po krátkom oddychu pokračujeme ďalej, až dorazíme k malej chatrči s ceduľou „Najlepší výhľad na Pokladnicu“. Stačí už len vôjsť dovnútra a užívať si výhľad. U beduínov si ešte kupujeme čerstvo vytlačený pomarančový džús, ktorý nás perfektne osviežil.

 

 

Zážitok z Petry môžete umocniť návštevou nočnej Petry, kedy celý kaňon a Pokladnicu osvetľuje 1500 sviečok. Platí sa tam zvlášť vstupné (17 JD) a koná sa to len v pondelok, stredu a štvrtok. Bol to síce pekný zážitok, ale romantickú prechádzku cez kaňon len za svetla sviečok kazili turisti, ktorí si na cestu svietili mobilmi. Rovnako tak Pokladnica vyzerá magicky, ale len dovtedy, kým nezapnú reflektory s farebnými svetlami. Potom už vyzerá viac ako atrakcia v lunaparku ako historická pamiatka.

 

 

Sklamanie vo Wadi Rum

Nemusíte letieť do vesmíru, aby ste sa dostali na Mars. Asi 60 km od Aqaby sa nachádza púšť, kde sa nakrúcal film Marťan s Mattom Damonom, ale aj Star Wars či Duna. Wadi Rum sa vďaka jedinečnej scenérii nazýva aj „Mesačné údolie“. Na 720 km2 sa nachádza množstvom kempov, od jednoduchých až po luxusné s presklenými strechami. Mnohé okrem ubytovania ponúkajú aj rôzne aktivity, ako jazda džípom po púšti, jazda na ťave, sandboarding alebo pozorovanie hviezd.

 

 

Práve pozorovanie nočnej oblohy bolo to, na čo som sa najviac tešil. Aj letenky sme kupovali na obdobie, keď bol nov, aby mesiac neosvetľoval oblohu. O to väčšie bolo naše sklamanie, keď nie mesiac, ale okolité kempy boli problém. Boli totiž osvetlené komplet celú noc (a to mi budík v noci zvonil niekoľkokrát). Takže žiadna tmavá obloha, žiadna mliečna dráha, žiadne milióny hviezd nad hlavou. A možno sme si len mali vybrať iný kemp. Ďaleko ďaleko od všetkých ostatných.

 

petra-beduini

Tento zážitok bol trochu sklamaním

 

Mŕtve more

Mŕtve more nie je v skutočnosti more, ale jazero. Je to najnižšie položené jazero na svete. Jeho hladina sa nachádza 430 m pod hladinou mora. Tým, že vysychá, tak neustále klesá. Je 10x slanšie ako bežné more a tým, že sa neustále zmenšuje, tak aj jeho slanosť stúpa. Vďaka vysokému obsahu soli je v ňom ťažké plávať, voda vás bude pekne nadnášať a môžete si tak v kľude prečítať noviny. Je to zábavná skúsenosť, ktorú sa oplatí aspoň raz v živote zažiť. A aj keď sa zdá, že sa tam nedá utopiť, pár ľudí sa tam už utopilo. Dávajte si tiež pozor, aby sa vám voda nedostala do očí alebo uší. A ak máte nejake rezné rany, tak si to kúpanie pekne „užijete“ 😀

Odporúča sa kúpať max 10-15 minút. Naša koža sa v slanej vode stáva jemnejšou a môžete sa tam na kryštáloch soli ľahko pozerať. Je vhodné preto mať nejakú pevnú obuv a po kúpaní sa treba hneď opláchnuť vodou. Voda má navyše olejovitú konzistenciu. A ešte jedna rada. Vezmite si radšej nejaké staršie plavky. Po kúpáni v Mŕtvom mori už nemusia vyzerať tak, ako predtým.

 

 

Na kúpanie máte dve možnosti. Sú tam miesta, kde sa to dá zadarmo. Nie sú tam žiadne sociálne zariadenia alebo iné vybavenie. Na opláchnutie si tam u miestnych kúpite bandasku s vodou alebo využijete improvizovanú sprchu. A potom sú tam súkromné pláže a rezorty so sprchou, bazénmi, barom, lehátkami alebo plavčíkom. Ale samozrejme za poplatok. Tým, že sa jazero stále zmenšuje, odkrývajú sa stále nové časti pobrežia a na niektorých miestach môžu byť prepadliny, ktoré nie sú viditeľné. Takže pozor na to, kde sa budete kúpať.

 

jordansko-mrtve-more

Nádherný výhľad na Mŕtve more

 

Šoférovanie v Jordánsku

Najlepším spôsobom dopravy v Jordánsku je prenájom auta. Šoférovanie je tu úplne v pohode, avšak je dobré sa pripraviť na pár vecí. Na cestách je veľa kontrolných stanovíšť a nás na každom jednom zastavili policajti. Najviac ich zaujímalo, odkiaľ a kam ideme a hlavne techničák od auta. Preto ho majte vždy po ruke. Náš vodičák ich nezaujíma, lebo mu aj tak nerozumejú. Keď som im ho raz podal, tak do neho všetci len nechápavo hľadeli. Asi im chýbal kolega, ktorý vedel čítať 🙂

Druhou zaujímavou vecou sú retardéry na cestách. Je ich tam veľa a veľakrát nie sú vôbec označené. A to dokonca ani na diaľnici! Takže sa môže stať, že si sem tam buchnete hlavu o strechu auta 🙂 Treba jazdiť obozretne a to hlavne v noci. Niekedy sa vie cesta pekne natiahnuť. 250 km z Aqaby k Mŕtvemu moru sme šli skoro 4 hodiny.

To, že sa v meste sem tam spravili z dvoch pruhov štyri, každý trúbil na každého a veľmi sa nepoužívali smerovky, nás už ani neprekvapovalo. Celkovo je ale šoférovanie v Jordánsku jednoduché a bezpečné a hlavne, dá vám to väčšiu slobodu v objavovaní krajiny.

 

jordansko-wadi-rum

Šoférovanie v púšti radšej prenechajte profíkom

 

Či už je to staroveká Petra, neskutočná púšť Wadi Rum, Mŕtve alebo Červené more, skvelá kuchyňa alebo milí ľudia, Jordánsko ponúka oveľa viac, ako čakáte.

 

Tak čo, povedie vaša ďalšia cesta práve sem?

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár