Ako si naplánovať trip po západe USA?

Symbol divokého západu

Chcete ísť na trip po západe Ameriky? Neviete ako si naplánovať celú cestu a na čo si dať pri plánovaní pozor? Aj my sme mali na začiatku množstvo otázok a nevedeli sme, kde skôr začať. No časom sme nachádzali odpovede a postupne sme skladali všetky dieliky nášho tripu. Dali sme pre vás dokopy naše tipy a rady, ktoré sme sami využili a ktoré vám môžu poslúžiť ako inšpirácia na vašich cestách.

 

trip po západe Ameriky

Národný park Joshua Tree

 

Akú trasu zvoliť?

Záleží to od toho, na ako dlho sa tam chystáte, či preferujete prírodu alebo skôr mestský život alebo aké zaujímavé miesta chcete navštíviť. Takisto je dôležité, do ktorého mesta priletíte a či budete odlietať z toho istého alebo z iného. My sme chceli navštíviť aj národné parky, ale zažiť aj ruch veľkomiest, preto sme zvolili taký mix. Ideálne je mať aspoň tri týždne, pretože vzdialenosti medzi jednotlivými miestami sú niekedy dosť veľké a je toho naozaj veľa, čo sa tam dá robiť a vidieť. Ak máte len týždeň či 10 dní, tak je lepšie si radšej toho moc neplánovať a poriadne si užiť mesto kam priletíte a jeho okolie. Je dobré nechať si aj 1-2 dni ako rezervu pre prípad, že sa niečo na ceste stane alebo sa niekde zdržíte dlhšie.

 

Prichádzame do Death Valley

Prichádzame do Death Valley

 

Ako sa tam dostať a kedy ísť?

Na západ USA sa viete dostať z viacerých miest v okolí, ako napr. Viedeň, Budapešť či Praha a najlepšie je priletieť do San Francisca, prípadne LA. Ak budete sledovať ceny leteniek v niekoľko mesačnom predstihu, skôr či neskôr narazíte na cenu aj pod 400€. Portálov, ktoré sledujú akciové letenky je veľa, stačí trochu pogoogliť. Na Slovensku patrí medzi najlepšie stránka kadetade.com.

Najlepšie obdobie na cestovanie je mimo sezónu, kedy tam nie je veľa ľudí a aj počasie je priaznivé. Ale ani počas „high season“ to nie je tragédia, pokiaľ si to človek vie rozumne naplánovať 🙂 My sme cestovali v apríli, kedy napr. v Death Valley bolo príjemných 25 °C (na rozdiel od letných 40-tok), ale v Sequoia parku bolo ešte pod nulou a v Yosemitskom parku bol najznámejší výhľad Glacier Point kvôli snehu ešte uzavretý. Ideálne je zvoliť si prelom mája a júna, prípadne september.

 

Najkľukatejšia ulica na svete

Najkľukatejšia ulica na svete (Lombard Street, San Francisco)

 

Potrebujem víza?

Na vstup do USA nepotrebujete víza, stačí vám len biometrický pas, schválená elektronická autorizácia ESTA a cesta nesmie presiahnuť 90 dní. Žiadosť ESTA vypĺňajte na oficiálnej stránke a nie cez rôzne portály, ktoré vašu žiadosť len prepošlú a účtujú si za to tučnú províziu. Poplatok za žiadosť je 14 USD a schválenie väčšinou prebehne do pár minút. O schválení vám nepríde žiadny mail, takže odporúčame si spraviť screen-shot zo stránky.

 

trip po západe Ameriky

Welcome to Fabulous Las Vegas

 

Požičanie auta a šoférovanie

Auto si zarezervujte vopred a vyzdvihnite si ho priamo na letisku. Ak vám budú ponúkať FPO (fuel purchase option), odmietnite. Ide o to, že si predplatíte benzín a môžete tak auto vrátiť s prázdnou nádržou. Ak ho ale vrátite s polovičnou či plnou, peniaze späť vám nevrátia. Je to výhodné napr. vtedy, keď viete, že nebudete mať čas pred odovzdaním auta natankovať, ale finančne sa viac oplatí požičať auto s plnou nádržou a vrátiť s plnou. Čo sa týka poistenia vozidla, my sme požičiavali auto cez Rentalcars, ktoré malo všetky potrebné poistenia už v cene. Dodatočné poistenia, ktoré vám budú ponúkať na pobočke, môžete v tom prípade odmietnuť (na 99% z nich nebudete žiadne potrebovať, napr. poistenie proti vandalizmu), ale záleží to na vás, kam s autom pôjdete a čo si chcete pripoistiť. Pri prenájme auta si pozrite aj to, či máte ďalších šoférov v cene alebo musíte za každého ďalšieho priplácať.

Pri parkovaní odporúčame dopredu si zistiť možnosti a v mestách využívať parkovacie domy, kde vás státie vyjde lacnejšie ako pri parkovacích hodinách priamo na ulici. Pred Walmartom býva parkovanie zadarmo. Vo veľkomestách sa v špičke tvoria dosť veľké kolóny, preto je lepšie po nich jazdiť skoro ráno. Pred návštevou národných parkov odporúčame mať aspoň polovicu nádrže. V takom Death Valley sme pumpu nevideli aj 200 km 🙂

 

Elephant Rock

Elephant Rock, štátny park Valley of Fire

 

Ako na ubytovanie

Vo veľkých mestách sme mali ubytovanie rezervované dopredu, ale nie je to nutné. Do San Diega sme napr. prišli o 11 v noci a v pohode sme našli ubytko v moteli. V národných parkoch odporúčame stanovať v kempoch. Ceny sa väčšinou pohybujú okolo 15-20 USD za auto. Niektoré kempy je potrebné mať rezervované aj niekoľko mesiacov dopredu, v niektorých nájdete voľné miesto aj v danú noc. Prípadne si môžete rozložiť stan aj niekde mimo alebo prespať v aute, aj keď nie všade je to dovolené. Na tejto stránke si môžete pozrieť miesta, na ktorých sa dá kempovať zadarmo, aj s recenziami od ľudí. Ak si do mobilu nainštalujete appky pre booking a Airbnb, môžete si hľadať ubytko aj priamo na mieste. A ak využijete registráciu cez náš link, dostanete zľavu 🙂 V hoteloch a moteloch sa na recepcii pýtajte, či nemajú zľavové kupóny napr. na pamiatky, jedlo atď.

 

Tip: Ak cestujete v počte 5 ľudí, booknite si izbu v moteli pre štyroch a ubytujete sa piati. Vstup do izby je z parkoviska, tak nie je problém, aby tam piaty prekĺzol. Nám sa to podarilo v každom moteli a ušetrili sme tak dosť peňazí. Ďalšia izba by stála okolo 80$.

 

point-mugu

Ideálne kempovacie miesto (Point Mugu na pacifickej diaľnici)

 

Čo robiť v národných parkoch a mestách?

Pred tripom je fajn prečítať si nejaké fóra, cestovateľské blogy, bedekre alebo si pozrieť fotky či videá na youtube, aby ste mali predstavu, čo vás tam asi čaká, ktoré miesta chcete určite navštíviť alebo čo vás naopak až tak nezaujme. V národných parkoch si dopredu pozrite ich oficiálne stránky, či tam nie sú aktuálne nejaké obmedzenia, pozrite si možnosti turistiky a dopredu si vyberte 2-3 túry, na ktoré chcete ísť. Ak nemáte veľa času, určite nestihnete všetky a preto je dobré mať nejaký záložný plán, ak napr. niektorá cesta bude uzavretá. Na vstup do parkov si kúpte pas America the Beautiful, ktorý vás oprávňuje na vstup do všetkých národných parkov. Jeho cena je 80 USD, prípadne sa dá zohnať na bazoši za 20-30€.

Ak chcete vo veľkomestách navštíviť nejaké atrakcie alebo pamiatky, pozrite si ich oficiálne stránky a aké majú vstupné. Niekedy stačí zadať do googlu názov atrakcie a „discount coupon“ a môžete nájsť výhodné zľavové kupóny. Prípadne si vyskladajte svoj vlastný zoznam napr. na tejto stránke a ušetríte tak peniaze aj čas. Vždy si to ale porovnajte s oficiálnym vstupným, pretože nie vždy je to výhodné. Vo všeobecnosti ale platí, čím viac atrakcií, tým výhodnejšia cena.

 

Nech vedia odkiaľ sme

Národný park Zion

 

Ďalšie tipy a triky

– do veľkého kufra si zabaľte aj 2l vody, po pristáti tak nemusíte kupovať drahú vodu na letisku

– do lietadla si zoberte ceruzku alebo pero, budete vypisovať colný formulár

– namiesto zámku na kufor použite sťahovacie pásky (pri náhodnej kontrole vám zámok rozstrihnú, ak nemáte TSA zámok)

– do príručnej batožiny si zabaľte rezervné oblečenie pre prípad, že vám stratia / zabudnú batožinu (máme osobnú skúsenosť)

– do USA je zakázané dovážať mäso (ani sušené, konzervy …)

– ak máte známeho v banke, tak si peniaze zameňte ešte na Slovensku, budete mať lepší kurz ako tam v zmenárni

– potraviny, pomôcky na varenie, stan atď. nakupujte vo Walmarte, veci tu zakúpené sa dajú do mesiaca vrátiť (my sme tak vrátili stan a spacáky, jeden sme darovali na ulici bezdomovcovi)

– v obchode si vybavte zákaznícku kartičku, trvá to len chvíľu a pri každom nákupe ušetríte nemalé peniaze

– pri kúpe alkoholu je potrebné predložiť vodičský alebo pas a to všetci v skupine, aj keď si kupuje pivo len jeden človek

– v T-mobile si kúpte SIM kartu Tourist plan (2GB dát, 1000 voľných minút v USA, neobmedzené SMS do celého sveta) za cca 30 $ na 3 týždne

– spravte si kópie dokladov a pošlite si ich na mail (prípadne si ich uložte do dropboxu offline)

– stiahnite si offline mapy do mobilu

– v USA potrebujete do zásuvky adaptér, ak si pribalíte aj predlžovačku, stačí vám potom jeden adaptér

– zoberte si so sebou aj nabíjací adaptér do auta, mobily a foťáky budete počas cesty nabíjať často

 

Najkrajšie zážitky sú tie spontánne, preto to s plánovaním moc nepreháňajte a hlavne si to užívajte 🙂

 

V ďalšom článku vám ukážeme náš itinerár aj s reálnymi nákladmi a dáme vám tipy, čo v ktorom meste alebo národnom parku robiť 🙂

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Komentáre (6)

  • Sisa 6 rokov pred Odpovedať

    Západné pobrežie USA je naozaj nádherné a myslím, že je to najkrašia časť Ameriky 🙂 človek sa nemože vynadívať ak by chcel niekto ešte úšetrit aj na letenkách odporúčam tento článok https://estavisa.sk/letenky-do-usa/
    a čo sa týka tej paštéty, alebo čo ste to mali v kufri tak ano policajný pes to vynuchá známa tak prišla o klobásku takže také potraviny určite nedávať do batožiny nech s tym nie su zbytočné problémy 🙂

    mixo 6 rokov pred Odpovedať

    Súhlasíme. Aj podľa nás je to určite najkrajšia časť Ameriky 🙂 v septembri sa tam jeden z nás chystá znova, ale tentokrát už bez mäsovej konzervy 😀

  • Fonzi 6 rokov pred Odpovedať

    Nie je nutne si oribalovat ziadnu vodu do kufrov. Vacsina letisk ma fontanky. S tym poistenim auta je to individualne ale napisat rovno ze odmietnut sa mi zda nezodpovedne. Uvedomite si to pri prvom pruseri. Inac niektore kreditne karty maju poistenie auta ako bonusm. Neviem ci na sk. O tych konzervach nie som si isty. Ono sa vacsinou da preniest hocico aj stangla madarskej salamy.

    kamides 6 rokov pred Odpovedať

    Netvrdíme, že poistenie treba odmietnúť celé, to v žiadnom prípade. Základné treba určite mať. Ale potom je to už individuálne, za čo si kto priplatí. My sme požičiavali auto cez Rentalcars, ktoré malo všetky potrebné poistenia už v cene a na pobočke nám ponúkali napr. poistenie proti vandalizmu alebo proti krádeži osobných vecí, čo mi príde fakt zbytočné. A navyše niektoré veci sme mali kryté aj cestovným poistením, ale to je dobré si dopredu overiť. Upresníme to v článku, vďaka za upozornenie.
    Čo sa týka toho mäsa, zastavil nás policajt so psom a museli sme z kufra vyhodiť myslím paštétu alebo čo to bolo. Ten pes to vyňuchal.

  • Mirec 6 rokov pred Odpovedať

    Ja by som k tomuto clanku povedal len tolko, ze jedna vec je cestovat lacnejsie, druha vec robit podvody, vsak chudobni Slovaci idu do sveta…prepacte, ale ak objednam hotel pre 4 osoby, nesackujeme sa tam 5, Vam by sa tiez nepacili taketo podvody kebyze vlastnite takuto prevadzku, ale kupit si spacaky a stan, pouzit na trip a potom vratit akoze sme neboli spokojni, tak to je chrapunstvo a vzdy mi je na zvracanie z takychto vychcanych ludi. Inak vypovedna hodnota tohto clanku je 0, nic sa tu clovek nedozvedel, s niektorymi “radami” vobec nesuhlasim a navadzate tu k podvodom, vo Vasom slovniku “uzitocne rady”. A to Vam mozem povedat, ze mam toho tiez dost nacestovane ako po USA, tak po celom svete, aby ste si nemysleli, ze som troll len za klavesnicou, ale toto bol jediny clanok od Vas, ale aj posledny. Prajem prijemne cestovanie

    kamides 6 rokov pred Odpovedať

    Dobrý deň
    Ďakujeme za váš názor. Čo sa týka ubytovania, asi nám dáte za pravdu, že 5 ľudí je asi najhorší počet na ubytovanie. Motely mali buď 2-lôžkové (cca 80$) alebo 4-lôžkové izby (cca 100-120$). To znamená, že pre piateho človeka by sme museli zaplatiť ďalšiu 2-lôžkovú izbu za 80$, čo je celkom dosť, keď to vynásobíme počtom dní. Vždy sme ale pri odchode nechali na izbe pár dolárov ako tips. Čo sa týka stanu, pôvodne sme ho chceli zobrať domov, ale keďže sa nám nezmestil do kufra, tak sme ho vrátili. Podľa nás je to určite lepšie ako ho vyhodiť do koša (aj keď to možno spravia v tom obchode.. ale možno nie). Jeden zo spacákov sme darovali bezdomovcovi. A keby ste si prečítali článok o Izraeli, tak tam sme stan tiež darovali, keď sme odchádzali.
    To, že článok má nulovú výpovednú hodnotu je Váš názor, my naopak veríme, že niektorí ľudia si tu určite našli aj užitocné informácie. Nie všetci sú takí zcestovaní ako vy, sú aj ľudia, ktorí s cestovaním veľké skúsenosti nemajú. A nikomu neprikazujeme, aby sa našim článkom riadili.
    Majte sa pekne

Pridaj komentár