Určite ste už na instagrame videli nádherné fotky z kanadského národného parku Banff, z afrického safari v parku Serengeti či mohutné horské masívy v Patagónii. A vedeli ste, že na Slovensku máme 9 národných parkov, ktoré sa svojou krásou tým zahraničným minimálne vyrovnajú? Poďte sa spoločne s nami na ne pozrieť.
Najstarším národným parkom na Slovensku je Tatranský národný park založený v roku 1949. Od roku 1993 je územie parku zaradené do siete biosférických rezervácií UNESCO. Člení sa na Východné Tatry (Vysoké a Belianske) a Západné Tatry. Nachádza sa v ňom až 25 vrcholov s výškou viac ako 2000 metrov a tiež najvyšší vrchol Slovenska – Gerlachovský štít (2 655 m). Stretnúť tam môžete aj kamzíky vrchovské, ktoré nenájdete nikde inde na svete.
Na území Vysokých Tatier leží približne 100 plies a najväčšie a zároveň aj najhlbšie z nich je Veľké Hincovo pleso. Obľúbenou turistickou aktivitou je návšteva vysokohorských tatranských chát. Vedeli ste, že najvyššie položená vysokohorská chata na Slovensku je Chata pod Rysmi vo výške 2250 m? Okrem Chaty pod Rysmi sú všetky ostatné otvorené aj v zime a viete si tak vychutnať turistiku aj počas zimnej uzávery. Tá býva od 1. novembra do 15. júna.
Najmladším parkom je naopak Národný park Veľká Fatra, ktorý patrí medzi naše najväčšie a najvyššie pohoria. Leží v severozápadnej časti stredného Slovenska v regiónoch Turiec, Liptov a Banská Bystrica. Veľká Fatra je charakteristická členitým povrchom, bohatým výskytom krasových javov, súvislými lesmi, rozsiahlymi hoľami a dlhými dolinami. Je domovom ohrozeného hlucháňa hôrneho.
Na území parku sa nachádza vyše 500 jaskýň. Harmanecká jaskyňa patrí k najnavštevovanejším jaskyniam na Slovensku. Je to tiež oblasť s najväčším výskytom tisu obyčajného v Európe. Ten sa dostal aj do loga tohto národného parku. Veľká Fatra ponúka veľa možností aktívneho vyžitia. Pozor si však dávajte najmä v zime. Územie parku je známe veľmi častým výskytom lavín.
V najrozľahlejšom národnom parku na Slovensku, v Nízkych Tatrách, pramenia pod známym vrchom Kráľova hoľa 4 významné rieky – Váh, Hron, Hornád a Hnilec. Takmer 90% výmery národného parku pokrýva les a medzi jeho najväčšie atrakcie patria jaskyne. Systém Demänovských jaskýň je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku v dĺžke až 40 km. Boli ste už v ľadovej jaskyni?
Nízke Tatry sú obľúbeným turistickým a lyžiarskym strediskom. Nachádza sa tu viac než 840 km značených turistických trás a 15 náučných chodníkov. Hrebeňom Nízkych Tatier prechádza aj časť trasy Hrdinov SNP. Zaujímavosťou je, že rozdiel medzi najnižším a najvyšším bodom je takmer 1700 m. Najvyšším vrchom v Nízkych Tatrách je Ďumbier s výškou 2 043 m.
Rozlohou najmenší, ale nemenej zaujímavý národný park leží v severovýchodnej časti Slovenska. Pieninský národný park sa rozprestiera na území okresov Kežmarok a Stará Ľubovňa pozdĺž hranice s Poľskom. V roku 1932 sa spolu s poľským Pieninskim Parkom Narodowym stali prvým medzinárodným parkom v Európe.
Striedajú sa tu slnečné skaly a vrcholy s hlbokými tienistými údoliami a roklinami. Územie je vďaka tomu bohaté na vzácne druhy rastlín, medzi ktorými je veľa endemitov. Pri návšteve parku určite nevynechajte plavbu plťou po rieke Dunajec. Ročne sa tu takto prepraví okolo 80 tisíc ľudí. Prvý splav Dunajca sa datuje už do roku 1832.
Viete, kde nájdete najkrajší kopec na Slovensku? Predsa v Malej Fatre. A hoci je Veľký Rozsutec zobrazený aj v logu samotného parku, nie je to jeho najvyšší kopec. Tým je Veľký Kriváň s výškou 1 709 metrov. Zaujímavé výhľady poskytuje aj Malý Rozsutec, Osnica či bočný hrebeň cez Kraviarske a Baraniarky.
Relatívne malé územie sa vyznačuje veľkou rôznorodosťou, vďaka čomu sa tu vytvorilo rozmanité rastlinné a živočíšne spoločenstvo. Vyskytujú sa tu všetky veľké šelmy ako medveď, vlk alebo rys a z dravých vtákov napríklad orol, sokol alebo jastrab. Malá Fatra je tiež výnimočná svojimi skalnými útvarmi, tiesňavami a roklinami či horským hrebeňom s dĺžkou 26 km. Určite nevynechajte návštevu Jánošíkových dier.
Národný park Slovenský kras bol ako prvé slovenské územie zapísané do biosférických rezervácií UNESCO Človek a biosféra. Od roku 1995 sú jaskyne Slovenského krasu aj na zozname prírodného dedičstva UNESCO. Národný park sa rozprestiera na juhu Slovenska pri hraniciach s Maďarskom.
Svojou rozlohou patrí medzi najrozsiahlejšie krasové územia v strednej Európe. Je tu známych vyše 1300 jaskýň a priepastí. A nachádza sa v ňom aj jedna z troch aragonitových jaskýň na svete – Ochtinská aragonitová jaskyňa. V tunajších jaskyniach žije až 24 z 28 druhov netopierov a v zime tu hibernuje približne 70 000 kusov.
Slovenský raj je doslova rajom pre milovníkov prírody, turistiky a športu. Leží v Košickom kraji a je charakteristický skalnými roklinami, kaňonmi, vodopádmi či planinami. Mnohé nepriechodné úseky sú zaistené rebríkmi či reťazami. Nachádza sa tu takmer 500 jaskýň a priepastí, ale pre verejnosť je sprístupnená len Dobšinská ľadová jaskyňa.
Vďaka teplotnej inverzii rastú na dne roklín rastliny, ktoré sú typické pre vyššie nadmorské výšky. V logu národného parku je vyobrazený poniklec slovenský. Medzi najväčšie atrakcie parku patrí Tomášovský výhľad, či rokliny Suchá Belá alebo Veľký Sokol. Určite ale nevynechajte aj menej navštevované tiesňavy. Napríklad Zejmarskú roklinu, ktorá je jedinou roklinou na juhu národného parku.
Za divokou prírodou nemusíte chodiť ďaleko. Poloniny na východe Slovenska sú domovom zubra hrivnatého, najväčšieho suchozemského cicavca na európskom kontinente. Názov územia je odvodený od vysokopoložených horských lúk – polonín. V najväčšom slovenskom pralese Stužica rastú stromy staré až 300 rokov. V roku 2007 boli karpatské bukové pralesy zapísané do Svetového dedičstva UNESCO.
Územie národného parku je tiež najtmavším miestom na Slovensku a v noci voľným okom uvidíte niekoľko tisíc hviezd. Zaujímavým miestom je vrch Kremenec, ktorý spája slovenskú, poľskú a ukrajinskú hranicu. Alebo najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku – nádrž Starina. Je to najmenej navštevovaný národný park na Slovensku a vďaka tomu si tu vychutnáte nefalšovanú divokú prírodu v tichosti a pokoji.
Na Veľkej lúke v Muránskej planine nájdete pasúce sa polodivoké kone, noriky muránske. A na neďalekom sysľovisku od marca do septembra aj lúku plnú sysľov. Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského rudohoria a takmer 90% územia pokrývajú lesy. Rastie tu najnižšie položená kosodrevina na Slovensku (750 m n. m.).
V parku tiež rastie rastlina lykovec muránsky, ktorý tu pretrval milióny rokov, prežil aj zaľadnenie a nevyskytuje sa nikde inde vo svete. Zaujímavosťou sú tiež krasové vyvieračky, ktoré sú jedny z najmohutnejších v Európe. Ak navštívite Muránsky hrad, tak vedzte, že je to tretí najvyššie položený hrad na Slovensku.
Teraz už viete, že aj Slovensko má národné parky svetovej úrovne. Poznali ste ich všetky? Do ktorého sa vyberiete najbližšie? Vezmite si so sebou aj cestovateľský pas o národných parkoch, kde nájdete veľa zaujímavých informácii, ale aj tipy a inšpirácie na výlety.
Žiadne komentáre