Kempovanie v Slovinsku alebo lacná dovolenka autom

kempovanie-v-slovinsku-13

Čo je najlepšie na dovolenke autom? Že si môžete zobrať aj veci, o ktorých viete, že ich nebudete potrebovať, no pre istotu ich aj tak vezmete 🙂 Napríklad ešte nerozbalenú lezeckú prilbu, ktorá nám nakoniec poslúžila ako super stolček. Alebo starý stan a hoci sme neplánovali kempovať každý deň, nakoniec sme v ňom spali všetky štyri noci. Keď sme sa takto pred rokom rozhodovali, ako využiť štátny sviatok na konci augusta, voľba padla na kempovanie v Slovinsku. Dobrá dostupnosť, nádherná príroda, Julské Alpy či priezračné jazerá z neho robia ideálne miesto na predĺžený víkend. Vždy sme cez túto krajinu len prechádzali pri ceste do Chorvátska a konečne tak nastal čas užiť si v nej trochu viac času.

 

Pozor na psie hovná

Do Slovinska sme dorazili až po polnoci a zaparkovali sme to hneď v prvom kepme, ktorý sme našli. Volal sa Perun Lipce a noc v ňom stála 10€ na osobu. Juro po vystúpení z auta skočil rovno do psieho hovna a museli sme na trikrát preparkovať auto, aby sme našli aspoň aké také čisté miesto. Ráno sme sa radšej hneď pratali ďalej. Cestou k jazeru Bled sme sa zastavili v tiesňave Vintgar. Pripomínajú naše Jánošíkove diery a 10€ za vstup sme vôbec neľutovali. Roklinou vedú drevené chodníky nad krištáľovo čistou riekou Radovna. Na konci sa nachádza vodopád Šum alebo stánok so suvenírmi a občerstvením.

 

kempovanie-v-slovinsku-14

Tiesňava Vintgar

 

kempovanie-v-slovinsku-15

Drevené mostíky ponad tyrkysovú rieku Radovna

 

kempovanie-v-slovinsku-17

Vintgarská roklina, jedno z najzaujímavejších miest v Slovinsku

 

kempovanie-v-slovinsku-18

Najmenej turistov býva hneď z rána

 

kempovanie-v-slovinsku-19

Ranný opar vytvára mystickú atmosféru

 

Najviac sme sa tešili na najznámejšie slovinské jazero Bled, tak sme sa ubytovali v kempe rovno pri ňom. Bol to jeden z najlepších kempov, v ktorých sme boli. Čisté sprchy, dostatok miesta, dobrá cena (20€ za osobu) a minútku od jazera. Pri jazere sa dajú prenajať loďky, kajaky či paddleboardy. My sme vyskúšali paddleboardy a na to, že som na tom stál prvýkrát, spadol som len raz 🙂 Podvečer začalo dosť silno pršať a báli sme sa, ako to náš 20-ročný stan zvládne. Ale na prekvapenie prežil a tak sme spali v suchu.

 

kempovanie-v-slovinsku-02

Paddleboarding na jazere Bled

 

kempovanie-v-slovinsku-03

Najmenší, najlacnejší a najstarší stan v celom kempe, no napriek tomu vydržal

 

kempovanie-v-slovinsku-04

Západ slnka nad jazerom Bled

 

kempovanie-v-slovinsku-39

Ako z rozprávky

 

Osvieženie vo vodopáde

Vedeli ste, že aj v Slovinsku sa nachádza vodopád, poza ktorý sa dá prejsť? Volá sa Peričnik a nachádza sa pár kilometrov od obce Mojstrana. Je vysoký 52 metrov a z parkoviska sa k nemu dá dostať za pár minút. V teplom počasí je prechádzka poza vodopád príjemným osviežením.

Pri jazere Jasna sme si chceli na chvíľu posedieť na móle, čo sa ale nestretlo s pochopením jednej Francúzky. Napriek tomu, že sme si sadli na opačný koniec, začala pindať, či si nevieme nájsť iné miesto. Po krátkej výmene názorov s frflaním a vražedným pohľadom odišla preč.

Zastavili sme sa aj pri smaragdovom jazierku Zelenči. Nachádza sa tam aj malá drevená výhliadka, odkiaľ je pekný výhľad na celé okolie. Zaujímavosťou je, že toto jazero nezamŕza ani v zime.

 

kempovanie-v-slovinsku-21

Najkrajší vodopád v Slovinsku – Peričnik

 

kempovanie-v-slovinsku-23

Vodopád, poza ktorý sa dá prejsť

 

kempovanie-v-slovinsku-22

52 m vysoká sprcha

 

kempovanie-v-slovinsku-25

Jazero Jasna

 

kempovanie-v-slovinsku-27

Smaragdové jazierko Zelenči

 

Poobede sme si našli kemp Špik, ktorému tiež nemáme čo vyčítať. Nachádza sa v príjemnom prostredí s výhľadom na hory pri rieke Sáva. V kepme nám odporučili nenáročnú túru k neďalekému vodopádu Martuljški. Počas výšlapu sme za celý čas stretli len dvoch ľudí. Po asi hodine sme prišli k 50 metrov vysokému spodnému vodopádu. Keďže sa však už začalo stmievať a mali sme obuté len šlapky, túru k hornému 110 m vysokému vodopádu sme radšej nechali tak.

 

kempovanie-v-slovinsku-05

Lucka si varí Lucku

 

kempovanie-v-slovinsku-24

Urdží rovnováhu alebo spadne?

 

kempovanie-v-slovinsku-06

Cesta k vodopádu Martuljški

 

kempovanie-v-slovinsku-07

Spodná 50m vysoká časť vvodopádu Martuljški

 

kempovanie-v-slovinsku-01

„Mixo opri sa tam, to ťa udrží..“

 

Turistika po Julských Aplách

Do Slovinska sa jazdí predovšetkým za nádhernými horami a bola by preto škoda takúto turistiku vynechať. Na základe odporúčaní sme sa rozhodli pre nenáročný výstup na jeden z najobľúbenejších vrchov Julských Álp – Slemenovu Špicu (1911 m). Začína sa v sedle Vršič Pass, kadiaľ vedie najvyššie položená cesta v Slovinsku. Vrchol kopca sa zvykne používať aj na pasenie oviec a na tie si treba dať dobrý pozor. Teda skôr na svoje veci. Videli sme ako jedna ovca ukradla turistickú paličku a ako ju český turista bez úspechu naháňal.

 

kempovanie-v-slovinsku-29

Ide sa na turistiku

 

kempovanie-v-slovinsku-09

Treba si dávať pozor na tieto zlodejky

 

kempovanie-v-slovinsku-30

Na Slemenovej Špici

 

kempovanie-v-slovinsku-32

Ale je tu krásne.. Túra na Slemenovu Špicu patrí medzi najobľúbenejšie

 

kempovanie-v-slovinsku-34

Čas na svačinu

 

kempovanie-v-slovinsku-11

Cestou dole zo Slemenovej Špice s krásnymi výhľadmi na Julské Alpy

 

kempovanie-v-slovinsku-12

„To bude asi defekt. Hana, dones hever“

 

Poslednú noc sme opäť chceli stráviť v kempe na Blede, no tentokrát sme šťastie nemali. Najprv nás na jednej ceste otočili s tým, že kemp je plný. Tak sme to skúsili obísť z druhej strany, no tam sme pochodili rovnako. Poslali nás do neďalekého kempu Sobec a aj do tretice sme boli spokojní. Po ubytovaní sme sa ešte vrátili k jazeru s cieľom pozrieť sa na Bled z výšky. Nachádzajú sa tam dve výhliadky, Ojstrica a Mala Osojnica, odkiaľ sú úžasné výhľady na jazero a okolie. V kempe sme si ešte požičali bicykle aj paddleboardy. Lucka to však s paddleboardom moc nevychytala, chýbalo mu kormidlo a keď nám začalo pršať, bolo zábavné ju sledovať, ako sa snaží rýchlo pádlovať k brehu a pritom sa iba točila v kruhu 🙂

 

kempovanie-v-slovinsku-28

Julské Alpy

 

kempovanie-v-slovinsku-36

Najznámejšie jazero v Slovinsku

 

kempovanie-v-slovinsku-37

Z výhliadky Ojstrica je úžasný výhľad na jazero Bled

 

Kempovanie v Slovinsku hodnotíme ako skvelý nápad. Celkovo nás tieto 4 dni vyšli na menej ako 180€ a získali sme zážitky, ktoré sú na nezaplatenie. Krajina je úžasná s množstvom aktivít a miest, ktoré stoja za to vidieť. Nabudúce plánujeme pridať aj splavovanie rieky Soča, vystúpiť na vrch Mangart či prejsť nejaké ferraty, prípadne to potiahnuť až k moru a v ideálnom prípade cestovať karavanom. 

Ak ste aj vy boli v Slovinsku, prípadne ste kempovali niekde inde, podeľte sa o tom s nami v komentári.

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár