Ako si užiť NHL zápas

nhl

Radi pozeráte v telke zápasy NHL? Chceli by ste zažiť ich atmosféru aj na vlastnej koži? V tomto článku nájdete všetko potrebné o tom, kde kúpiť lístky, ktoré miesta na sedenie sú najlepšie, ako sa dostať k hráčom a rôzne ďalšie info. Taktiež sa môžete tešiť aj na nejaké pikošky a zaujímavosti z našej februárovej „Tour de NHL“ v New Yorku a Washingtone.

 

Minulý rok v apríli sme boli na tripe po západe Ameriky a ako veľkí hokejoví fanúšikovia sme si nemohli nechať ujsť zápas NHL medzi San Jose Sharks a Edmonton Oilers. Ak ste čítali naše články, tak viete, že ja som z toho zápasu veľa nemal, keďže som polovicu prespal 😀 Kolega z roboty je tiež veľký fanúšik a tak sme sa rozhodli, že si počkáme na nejakú akciovú letenku do NY a spravíme si taký menší hokejový výlet. Netrvalo dlho a zrazu sa na webe objavili letenky z Prahy od 100€. Bola to chyba spoločnosti Air Canada, ktorá zabudla prirátať palivový príplatok. My sme sa práve vtedy nachádzali na výlete v Poľsku a ja som namiesto prehliadky Oswiečimu sedel v kúte a snažil sa cez mobil nejaké zabookovať. Nakoniec sa mi to podarilo a našťastie som ich kúpil cez portál letuska.cz, ktorý nám ich hneď aj vystavil. Mnohým ľuďom boli neskôr letenky stornované práve z dôvodu, že ich kupovali cez rôzne iné portály, ktoré ich nevystavujú okamžite.

Ďalšie šťastie sme mali v tom, že som trafil akurát taký termín, kedy sa v NY hralo päť zápasov a mali sme tak z čoho vyberať. Pri tom zhone som totiž nemal čas pozerať ešte aj rozpis zápasov. A do tretice nás šťastie neopustilo ani vtedy, keď sa diskutovalo o prerušení súťaže kvôli zimnej olympiáde, pretože tá sa konala práve počas nášho termínu 🙂

 

Washington Capitals – Tampa Bay Lightning

 

Náš najobľúbenejší tím je zhodne Washington Capitals a keďže z NY to nie je až tak ďaleko, na jeden zápas sme sa vybrali aj do hlavného mesta. Okrem toho sme si pozreli zápasy New York Islanders a New Jersey Devils. Chceli sme ísť aj do slávnej Madison Square Gardens na miestnych Rangers, no lístky stáli od 120$ vyššie a navyše na miesta s obmedzeným výhľadom.

 

Ktoré miesta sú naj?

Keď už sme pri tých miestach, na každom zápase sme sedeli v inej časti štadióna, aby sme mali kompletný prehľad o tom, kde sa sedí najlepšie. Ak chcete mať rovnaký výhľad na zápas ako v telke, kúpte si lístky do niektorého sektoru medzi modrými čiarami a od stredu vyššie. Aj z najvyššieho radu je skvelý výhľad a nemusíte sa báť, že by hráči boli príliš malí, prípadne, že nebudete vidieť puk. Takto sme pozerali Capitals a hokej sme si tu užili najviac. Na Islanders sme sedeli hore v rohu a aj odtiaľto je zaujímavý výhľad. V tomto prípade je tiež lepšie ísť čím vyššie, kedy ochranná sieť za bránami až tak nezavadzia a máte prehľad o dianí aj na druhom konci klziska. V New Jersey sme sedeli za bránkou v piatom rade a práve v týchto najnižších miestach najviac pocítite atmosféru daného zápasu na vlastnej koži. Parádne vidíte všetky góly, ktoré padnú na vašej strane klziska, gólové oslavy hráčov alebo aj to, ako sa zrážajú na mantineloch a ohýbajú sa pri tom plexisklá. No samotnú hru si tu moc nevychutnáte, lebo nemáte taký rozhľad ako z vyšších miest. Je to skôr o tom zážitku z bezprostredného kontaktu.

 

Aj z úplne najvyššej rady je skvelý výhľad

 

Najväčší zážitok je sedieť hneď za plexom

 

Tip: Porozhliadajte sa v prvej tretine okolo seba a ak uvidíte nejaké lepšie voľné miesta, kde si nikto nesadol, presadnite si tam. Ak aj niekto príde, slušne vás požiada, že to miesto je jeho.

 

Kde zohnať najlacnejšie lístky?

Oficiálne sa lístky kupujú na stránke ticketmaster. Tu sme ich kupovali aj my. Lístky si potom môžete vytlačiť na ich stránke, prípade stiahnuť do mobilu. Ďalšou možnosťou je stránka stubhub, kde predávajú lístky samotní majitelia. Dajú sa tu zohnať lacnejšie, hlavne tesne pred zápasom, kedy ich radšej predajú aj za menej peňazí ako vôbec. Stránka však zo Slovenska nefunguje, iba v Amerike. My sme tu chceli kúpiť vstupenky na Rangers, pár minút pred zápasom sme našli dve po 50$, no kým sme sa zaregistrovali, niekto nám ich vyfúkol.

 

Tip: Zaregistrujte sa na stubhub vopred a cca hodinu, dve pred zápasom pozerajte lístky. Dosť možné, že kúpite nejaké za facku.

 

Kde rozhodne nekupujte lístky, je na ulici pred štadiónom od všelijakých pochybných ľudí! My sme takto obaja prišli o 80$ 😀 Jeden večer sme sa išli prejsť k hale MSG, keď nás jeden týpek oslovil „tickets, tickets“. Vtedy sme dostali zatmenie, lebo sa jednalo o derby zápas medzi Rangers a Flyers, kde nechýbajú bitky, padá veľa gólov a zápas ma ten správny náboj. Najprv nám ponukol dva po 100$ na miesta v strede, čo sme odmietli. Potom zlacnil na 80$, do toho začalo husto snežiť, bola tma a my sme sa už videli na štadióne. Pozreli sme sa na seba, povedali si, že niekedy treba zariskovať a lístky sme zobrali. Treba podotknúť, že vyzerali naozaj profesionálne. Následne sme si ich chceli overiť priamo na štadióne a keď sme sa opýtali policajta, ako sa dostaneme dovnútra a čo sme kúpili, poriadne prevrátil očami. Keď aj pri turnikete nad nami kývali hlavami, už sme vedeli, že je asi zle a keď sme na lístok dostali veľkú červenú pečiatku „counterfeit (podvrh)“, boli sme v prdeli 😀 V živote som nebol na seba taký nasraný, lebo znamení, že ide o fejk, bolo celkom dosť (výzor toho týpka, podozrivo lacná cena, mal pri sebe viac lístkov atď). No my už sme sa videli na zápase ako kričíme „Let’s go Rangers“.

Inak zápas to bol fakt ako remeň, padlo 11 gólov, boli aj bitky, jednoducho derby ako sa patrí. No škoda, že sme ho nevideli ani len v telke 😀 Nenašli sme v okolí žiadny bar, kde by dávali prenosy zo zápasov. Iba Hooters, ale tam sa človek pozerá niekde inde, ako na obrazovku 😉

Keď sme počas ďalšieho zápasu Rangers išli okolo haly, videli sme ako podobný týpek ponúka lístky chlapíkovi s dvoma synmi. Keď sa od nich na chvíľu vzdialil, hneď sme za ním prišli a povedali mu našu story. Nakoniec to nekúpil a asi sme mu tak ušetrili pár stoviek $.

 

Ako si užiť NHL zápas na maximum?

Organizácia na štadióne je v každom klube naozaj na profesionálnej úrovni. Nikde sa dlho nečaká, na každom je aj obchod so suvenírmi, stánky s občerstvením, všade sú organizátori, ktorí ochotne poradia. Len v New Jersey sa nám stalo, že nás nechceli pustiť na horné poschodie spraviť si nejaké fotky. Inde s tým problém nebol a mohli sme pred zápasom obehnúť celý štadión.

 

Tip: Počas predzápasovej rozcvičky choďte dolu do prvého radu. Je to dovolené a je to fakt zážitok, keď vás a hráčov delí iba plexisklo.

 

Predzápasovú rozcvičku si môžete pozrieť aj spoza plexa

 

Rozcvička Capitals vo vojenských dresoch na počesť veteránov

 

Čo nás trochu zarazilo, bolo to, že ani počas jedného zápasu nebolo vypredané. Najmä vo Washingtone, kde proti sebe hrali aktuálne prvé a druhé mužstvo tabuľky. Ak ste boli niekedy na hokeji na MS, prípadne na Slovane, nečakajte rovnakú atmosféru aj v NHL. Aspoň nie počas základnej časti (play-off už vyzerá byť mega). Niekedy tam bolo ticho ako v kostole a ľudia povzbudzovali väčšinou len vtedy, keď ich na to vyzval moderátor na kocke. Aj ich pokrik bol všade rovnaký: „Let’s go (doplň názov tímu)“, žiadne chorály ako na Slovensku. Fanúšikom stačilo, ak mali v jednej ruke kolu a v druhej hamburger a boli spokojní. Veľakrát sa stalo, že ak domáci tím prehrával, ľudia začali odchádzať už 10 min pred koncom. Vlastne domáci prehrali všetky zápasy, na ktorých sme boli 😀 Počas každého zápasu sa však ukazoval ich obrovský patriotizmus. Od úvodnej hymny, keď mali všetci ruku na srdci až po mohutný aplauz vojnovým veteránom, ktorým tlieskali viac po strelenom góle. Pre nich je NHL hlavne jedna veľká šou.

 

Zápas domácich Islanders s našim Halákom v bráne

 

Kde stretnem svojich obľúbených hráčov?

Ak nemáte dobré kontaky, ktoré vás dostanú priamo do šatne, jednou z možností je ísť pozrieť na tréning. Vo Washingtone sme si dopredu zistili kedy a kde hráči trénujú. Tréning sme nakoniec zmeškali, lebo náš bus z NY meškal skoro dve hodiny a ďalšiu pol hodinu sme blúdili po budove, kým sme našli správny vchod. No vedeli sme, na ktorom mieste sa zvyknú hráči pristaviť pri fans a tak sme si tam na jedného počkali. Vedeli sme aj ktorým východom budú hráči odchádzať domov, tak sme sa potom presunuli tam. Najviac sme sa chceli stretnúť s Ovechkinom a keď sme videli jeho auto odparkované pár metrov od nás, dúfali sme, že sa nám to podarí. Párkrát sme ho zazreli aj vnútri v budove. Medzitým nejakí hráči vychádzali von hlavným vchodom a spravili sme si s nimi aj zopár fotiek. Asi po hodine vyšiel z vedľajšieho bočného vchodu chlapík v kapucni a všetci sme hneď vedeli, o koho ide. No tým, že vyšiel práve tými druhými dverami, dal najavo, že dnes na fanúšikov nemá čas a všetci to rešpektovali. Nikto ho neotravoval s podpisom či fotkou. Škoda, že toto nám nevyšlo, ale zase nie každý deň ste od najlepšieho hokejistu sveta vzdialený sotva 10 metrov.

 

Jedna potréningová foto s Chandlerom

 

Čakanie na hráčov

 

Ovechkinova kára

 

Čakanie na hráčov sa vyplatilo, André Burakovsky

 

Ak máte radi hokej a budete niekedy na výlete v Amerike, rozhodne si zápas NHL nenechajte ujsť. Je to úplne iná úroveň ako napr. naša liga a ak sa vám zdá, že v telke je hra nejaká rýchla, vedzte, že naživo je ešte rýchlejšia 🙂 A vidieť hviezdy ako Ovechkin, Tavares, Hall, Stamkos či McDavid na vlastné oči je zážitok na celý život. 

 

Boli ste už na takomto zápase? Alebo to plánujete niekedy v budúcnosti? Napíšte nám do komentára..

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár