„Sprievodca“ po západe USA

po západe USA

Keď sa ma kamoška Veronika spýtala, či by som sa k nim nepridal na trip po západe USA, neváhal som ani chvíľu. „Cestovať s troma babami a navyše po mojej obľúbenej časti Ameriky? To bude mega!“ povedal som si. September je ideálny čas a navyše práve prebiehala aj akcia na letenky, takže všetko do seba krásne zapadlo.

Plánovanie ostalo opäť na mne, ale aspoň som si to mohol trochu prispôsobiť. Podobný výlet sme absolvovali rok predtým, takže všetko som mal ešte v relatívne čerstvej pamäti. Niečo som vyhodil, niečo pridal a nakoniec to vypálilo úplne perfektne.

 

po západe USA

Jedna z obľúbených výhliadok v Yosemitoch je Valley View

 

Yosemitský park na jar vs. na jeseň

Podľa mňa najkrajší národný park v Amerike. Je známy aj vďaka prekrásnym vodopádom. Minule sme ho navštívili na jar, kedy bývajú vodopády kvôli roztápajúcemu sa snehu najmohutnejšie. Na jeseň to býva presne naopak. Napríklad k vodopádu Bridalveil Fall sme sa nemohli ani priblížiť na menej ako sto metrov bez toho, aby sme nezmokli do nikty. Tentoraz sme liezli na skalu rovno pod ním. Alebo najvyšší vodopád v Severnej Amerike – Yosemitský vodopád. V apríli bol fakt obrovský, ale teraz po ňom nebolo ani stopy.

Na druhej strane má september aj svoje výhody. Z jednej z najznámejších výhliadok – Tunnel View, sme prvýkrát nevideli nič, len hustú hmlu. Ani po 2 hodinách sedenia v aute sa nič nezmenilo. Tentoraz sme mali nádherný výhľad na celé údolie. Západ slnka sme si zase vychutnali na výhliadke Glacier Point, ktorá bola v apríli uzavretá. Odtiaľ je vidieť celé údolie, Yosemitské vodopády či Half Dome.

 

 

západ usa

Cestou na výhliadku Glacier Point

 

západ usa

Západ slnka na Half Dome z výhliadky Glacier Point

 

Pri najväčšom strome sveta

Národny park Sequoia bol jeden z parkov, ktoré som do plánu pridal. Minule sme sa tam nedostali kvôli snehovej uzávere a tak sme si v susednom parku pozreli aspoň tretí najväčší strom na svete – General Grant. V Sequoia už rastie ten úplne najväčší a aj tento má hodnosť generála – General Sherman. Rozdiel však na pohľad ani nie je vidieť, pretože každá jedna sekvoja je obrovská. V jednej z nich je vytesaný aj tunel pre autá. Pre najlepší výhľad na okolie potom stačí vybehnúť 350 schodov na vrchol Moro rock.

 

po západe USA

Najväčší strom na svete z hľadiska objemu dreva

 

 

zapad usa

Tunnel Log – tunel vytesaný do starej sekvoje

 

po západe USA

Výhľad z Moro Rock

 

Bryce Canyon nám vyrazil dych

Na prvom tripe som Bryce Canyon vyhodil z plánu, lebo sa mi na fotkách nezdal moc zaujímavý. Taká chyba! Je to jeden z najkrajších národných parkov nielen na západe USA, ale aj v celej Amerike. Chalani, ešte raz sorry, že som vás o to ukrátil 😀 Vyzerá parádne z hora, ale ešte lepšie z dola, keď sa prechádzate pomedzi kamenné stĺpy, tzv. hoodoos. V návštevníckom centre nám ako trasu odporučili kombináciu Queen’s Garden a Navajo Loop.

Fotky však povedia viac ako tisíc slov, takže nech sa páči:

 

západ usa

Pohľad na Bryce Canyon z výhliadky Sunset point

 

 

po západe USA

Jeden z najkrajších národných parkov, v ktorých som bol

 

západ usa

Prechádzka medzi „hoodos“

 

po západe USA

Tri lastovičky

 

Československá stretávka v Zione

Do Zionu sme prišli v rovnakom čase, ako aj partia chalanov z Čiech, s ktorými baby bývali počas Work&Travel. Dohodli sme sa teda, že si dáme nejaký spoločný výlet. Pôvodný plán bolo ísť na Angel’s Landing, ale kvôli zosuvom pôdy a uzávere sme zvolili inú túru s rovnako úžasnými výhľadmi – Observation Point. Z vrcholu je výhľad na celý kaňon, ako aj na spomínaný Angel’s Landing. Ale najväčšia topka bola The Narrows, túra cez najužšiu časť kaňonu so stenami vysokými 300 metrov a… priamo po vode. Niekedy bola po členky, inokedy zase po kolená. Bol to jeden z top zážitkov a právom patrí k najlepším turistickým trasám na svete.

 

západ usa

Steny kaňona sú vysoké niekoľko stoviek metrov

 

západ usa

Výhľad z Observation point na kaňon a ďalšiu obľúbenú výhliadku Angel’s Landing

 

po západe USA

Česko-slovenská patrička

 

 

Vo štvorici po opici v Las Vegas

Baby sa najviac zo všetkého tešili asi na Las Vegas a jeho nočný život. A ja som sa tešil tiež. Po príchode do Vegas sme si to namierili rovno do Liquer store kúpiť niečo na pitie. Párty sme začali už na izbe, ale po hodine už nebolo čo piť a tak sme sa vybrali do mesta. Po nedobrej skúsenosti s chalanmi sme si tentoraz nezabudli zobrať vodičský, aby sme si mohli v kasíne zahrať aj ruletu. Niečo sme aj vyhrali, aby sme to vzápätí zase prehrali. Posledné, čo si z toho večera pamätám je, ako som platil za 4 vodky s redbullmi. Potom už nič, len tma.. Takže vám nepoviem, čo sa dialo ďalej a báb som sa to radšej ani nikdy nepýtal 🙂

 

 

po západe USA

Náš americký parťák z rulety

 

po západe USA

Zase ma to vycuclo

 

po západe USA

Vyzerá, že tam bolo asi veselo 🙂

 

Ako sa cestuje s troma babami?

A ako sa cestuje s troma babami? Úplne super 🙂 Navarili, oprali, niekedy ma dokonca pustili aj do kúpelne. Síce sa im sem tam nechcelo vstávať a tak sme z motela vyrážali až niekedy na obed, ale aj tak sme stihli všetko, čo sme chceli.

Horšie to už bolo napr. s hľadaním ubytka. Poslednú noc sme sa chceli rozlúčiť na párty v LA. Všetko bolo fajn, alkohol nakúpený a potom zistíme, že Janka bookla ubytko až v Anaheime. A to je od centra LA trochu ďaleko. Z párty tak nakoniec nebolo nič, v Anaheime to vôbec nežilo a ani policajti nás tam nechceli odviezť. Pritom aj baby sú policajtky, len asi nepatria medzi „našich“ ľudí. Ani pokute za parkovanie sme sa nevyhli. Aj keď to je tak trochu aj moja chyba, keďže som povedal, že parkovať naopak je v pohode 🙂

Ale nevadí, každý jeden utratený dolár stál za túto super dovolenku!

 

po západe USA

 

Navštívili sme aj ďalšie super miesta, napr. Grand Canyon alebo Death Valley, našim sedanom sme zvládli prejť po rozbitej ceste v Monument Valley či po legendárnej dialnici Route 66 a Lucka si splnila čarodejnícky sen pri návšteve Harryho Pottera v Universal Studios.

Fotky z týchto a ďalších miest nájdete v galérii.

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár