Výlet za bizónmi do Yellowstone

bizony yellowstone

Yellowstone je prvým a teda aj najstarším národným parkom na svete, ktorý ročne navštívia milióny turistov. Rozprestiera sa v štáte Wyoming a zasahuje aj do Montany a Idaho. Je známy predovšetkým vďaka gejzírom, horúcim prameňom a tiež je domovom jednej z najväčších populácii bizónov na svete. A práve bizóny boli jedným z dôvodov, prečo sme sa v októbri 2019 vybrali práve sem. Vidieť obrovské stáda vo voľnej prírode bol môj sen už od detstva, kedy sme pozerávali filmy o divokom západe a hrávali sa na indiánov a kovbojov.

 

yellowstone

Naša tradičná fotka pri vstupe do každého národného parku

 

Divočina plná zvierat

Ešte sme ani nevošli do parku a už sme v aute kričali „Tam je bizón“. Neskôr sme videli ďalších, potom menšie skupinky a nakoniec aj veľké stáda s desiatkami kusov. Naživo pôsobia ešte majestátnejšie ako na obrázku a pozorovať ich, ako sa pasú alebo preháňajú po lúkach, bol naozaj veľký zážitok. Aj keď pôsobia pokojne, je zakázané sa k nim približovať na vzdialenosť menej ako 20m. Ja som sa raz nechtiac k jednému dostal do blízkosti len pár metrov. Teda skôr on sa nepozorovane dostal ku mne, kým som si fotil jedno veľké stádo. Nebolo mi vtedy všetko jedno a radšej som sa schoval za strom. Na šťastie som neskončil tak, ako toto dievča.

 

 

Na bezpečnosť v parku dozerajú rangeri a neviem ako to robia, ale všade kde sa niečo dialo, boli doslova do pár minút. Stačí, že sa v blízkosti cesty zjavili stáda bizónov, v sekunde boli tam a odháňali ľudí, ktorí nedodržiavali bezpečnú vzdialenosť.

Yellowstone je rajom pre milovníkov zvierat. Má najväčšiu koncentráciu divokých voľne žijúcich zvierat v USA. Okrem spomínaných bizónov sme videli ešte aj kojota, ktorý nám prebehol cez cestu, vidloroha (taká malá antilopa), či stáda ručiacich jedeňov. Tie sú vraj počas ruje ešte nebezpečnejšie ako medvede. Hlavne nad ránom robievali riadny hurhaj a sem tam sa medzi sebou aj „pobili“. Na grizzlyho alebo vlky sme šťastie nemali, avšak pozreli sme si ich v centre Grizzly & Wolf Discovery Center, v ktorom sa starajú o zvieratá, ktoré nemohli viac ostať vo voľnej prírode. Na medvede hádam narazíme nabudúce.

 

 

Gejzíry, bublajúce bahno a horúce pramene

Yellowstonský národný park je miestom s najväčšou koncentráciou gejzírov a horúcich prameňov. Viac ako polovica svetových gejzírov a geotermálnych oblastí sa nachádza práve tu. Za všetko môže obrovský supervulkán, ktorý leží priamo pod parkom.

K najväčším atrakciám patrí Old Faithful gejzír, ktorý vybuchne asi 20x denne (približný čas sa dá pozrieť v návštevníckom centre) a chŕli vodu do výšky 35-55m. Najvyšší aktívny gejzír sveta – Steamboat geyser – strieka vodu až do výšky viac ako 90m, ale zase nie moc často. Excelsior gejzír tiež striekal vodu do výšky 90m (a aj do šírky), ale po masívnom výbuchu v 19. storočí je z neho už len jazero, ktoré vypustí viac ako 4000 galónov takmer vriacej vody každú minútu priamo do veďľajšej rieky Firehole River.

 

 

Okrem gejzírov sa v parku dajú pozorovať jazierka s bublajúcim bahnom, parné otvory tzv. fumaroly, travertínové terasy ako napr. Mammooth Hot Spring alebo rôznofarebné jazierka, ktoré za svoju farbu vďačia minerálom, horninám či baktériam. A samozrejme všade cítiť zápach síry.

 

mammoth hot springs

Mŕtvy strom v Mammoth Hot Springs

 

Asi najviac fotografovaným miestom v Yellowstone je horúci prameň Grand Prismatic Spring a to kvôli jeho neskutočným farbám a ohromnej veľkosti. Je to najväčší geotermálny prameň v Amerike a tretí najväčší na svete. Nachádza sa vedľa Excelsior gejzíru v oblasti Midway Geyser Basin. Bezpečný prechod okolo neho zaisťujú drevené lávky a pri prechode cez ne si uvedomujeme, aký je obrovský. Kvôli nízkym októbrovým teplotám sa všade naokolo prevaľuje hmla a opar a celé miesto pôsobí akosi tajomne. Nemôžeme vynechať ani neďalekú výhliadku, odkiaľ je naň najkrajší výhľad a najmä počas slnečného obeda vyniknú všetky jeho farby.

 

 

Aj Yellowstone má svoj Grand Cayon

Vedeli ste, že aj Yellowstone má svoj vlastný Grand Canyon? Nie je taký veľký alebo slávny ako ten v Arizone, no v ničom za ním nezaostáva. Už pri pohľade naň je jasné, odkial sa zobral názov  parku (Yellowstone v preklade znamená Žltý kameň). Tento 32km dlhý kaňon vyhĺbila rieka Yellowstone. Tým, že postupne tečie cez horniny, ktoré sú menej odolné ako horné vrstvy, mohli tak vzniknúť  Horné a Dolné vodopády s výškou 33 m, resp 93m. Dolné sú dvakrát vyššie ako Niagarské vodopády. Popri kaňone vedie veľa turistických chodníčkov a výhliadok, pričom každá ponúka iný výhľad, či už z výšky, zo spodu alebo priamo ponad vodopád.

 

Yellowstone Grand Canyon

Vpravo hore vidieť výhliadkovú plošinu pri Dolných vodopádoch

 

O tom, že počasie na jeseň sa v Yellowstone môže zmeniť z minúty na minútu, sme sa presvedčili na ďalší deň ráno. Zažili sme doslova šok, keď sme ráno otvorili dvere motela a všade bolo komplet bielo. Cez noc napadlo asi 10cm snehu. Ten by nám vôbec nevadil, keby sa však kvôli nemu neuzavrel celý park. Skúšali sme sa doň dostať rôznymi cestami, ale na každej nás rangeri otočili naspäť. Tak sme sa neplánovane, o deň skôr, pobrali do ďalšieho národného parku – Grand Teton. Čo myslíte, stretli sme medveďa tam?

 

bizony v yellowstovne

Zo dňa na deň bolo zrazu všetko pod snehom

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár