Od jazier k ľadovcom: Najkrajšie zastávky na kanadskej ceste Icefields Parkway

icefields parkway najkrajšia cesta na svete

Icefields Parkway nie je len cesta. Je to zážitok na celý život. Táto 232km dlhá diaľnica medzi kanadskými národnými parkmi Banff a Jasper patrí medzi najkrajšie cesty na svete. Pripravte sa na dychberúce výhľady, tyrkysové jazerá, majestátne pohoria, ľadovce a vodopády.

 

Pripútajte sa, vyrážame

Naša trasa začína ráno pri jazere Lake Louisse a končí podvečer v mestečku Jasper. Celá trasa sa dá prejsť za menej ako 3 hodiny, ale šoférovať nonstop by bola chyba. Po ceste je totiž veľa miest, pri ktorých sa oplatí zastaviť. Tu sú naše najobľúbenejšie zastávky.

 

icefields-parkway-mapa

Icefields Parkway začína pri Lake Louisse a končí v Jasperi

 

Bow Lake

icefields parkway bow lake

Pri jazere Bow to s počasím ešte vyzeralo všelijako

 

Prvou zastávkou je jazero Bow Lake. Je to jedno z najväčších jazier pozdĺž cesty Icefields Parkway. Voda do jazera steká z ľadovca Bow a počas leta má peknú modrú farbu. Parkovisko je hneď vedľa cesty, takže je to ideálne miesto na krátku zastávku a pár fotiek.

Z rána nám dosť pršalo a podľa predpovede to vyzeralo, že z celej cesty nebudeme mať veľa. Jazero bolo zahalené v hmle a stále mrholilo.

 

Peyto Lake

icefields parkway peyto lake

Peyto Lake, pre mňa TOP zastávka na Icefields Parkway

 

Je to jazero alebo vlk? Peyto Lake je známe svojou neskutočnou tyrkysovou farbou a jedinečným tvarom. Je to extrémne populárne miesto na Icefields Parkway a jedno z najfotografovanejších jazier vôbec. Pre mňa osobne je to asi najkrajšia zastávka po ceste. Výhliadka je ľahko dostupná a z parkoviska to k nej zaberie asi 10 min.

Našťastie práve na tejto zastávke sa nám počasie začalo vyjasňovať a mohli sme si tak užiť nezabudnuteľný výhľad na toto jazero.

 

Waterfowl Lake

icefields parkway Waterfowl Lake

Waterfowl Lake, ideálne miesto na krátku zastávku

 

Hneď vedľa cesty sa nachádza ďalšie jazero Waterfowl Lake. Turistami je často prehliadané, ale rozhodne stojí aspoň za krátku zastávku. Počas pokojného slnečného dňa sa na jeho hladine dokonale odrážajú okolité hory. Ideálne miesto na na malý snack a pár fotiek.

 

Mistaya Canyon

icefields parkway Mistaya Canyon

Rieka Mistaya vyhĺbila do vápenca úžasný kaňon

 

Ak sa chcete pozrieť na ďalšiu populárnu zastávku, musíte z parkoviska prejsť asi pol kilometrovú trasu. Rieka Mistaya, tečúca z jazera Peyto Lake, tu do vápencovej skaly tisícročia formovala úzky kaňon. Pekný výhľad na kaňon budete mať z mostu. Po stranách rieky rastú borovice a v pozadí sa týčia majestátne hory. Ešte krajší ale získate, ak zídete dole k okraju kaňona. Treba však byť opatrný, lebo kamene vedia byť dosť šmykľavé a taký pád by mohol mať fatálne následky.

Prekvapilo nás, že sme na takomto peknom mieste boli úplne sami. Ale o to viac sme si to užili a Mistaya kaňon radíme medzi top zastávky na Icefields Parkway.

 

Saskatchewan River Crossing

icefields parkway Saskatchewan

Výhliadka z parkoviska pri Saskatchewan River Crossing

 

Toto je jediné miesto na celej ceste, kde nájdete benzínovú pumpu. Je otvorená len počas sezóny a dosť predražená. Okrem toho je tu malý obchod a kaviareň. Nie je to miesto, kde sa treba  zastavovať, ale ak sa potrebujete občerstviť alebo dotankovať, je dobré o ňom vedieť. Kúsok predtým je však malé parkovisko s výhľadom na rieku North Saskatchewan a pri troche šťastia možno uvidíte na lúke aj nejakú divú zver.

 

Athabasca Glacier

icefields parkway athabasca glacier

Ľadovec Athabasca, jeden zo splazov ľadovcového poľa Columbia Icefield

 

Ľadovec Columbia Icefield je najväčší ľadovec v kanadských Skalnatých horách a Athabasca Glacier je jeden z jeho splazov. Bez sprievodcu sa ale na samotný ľadovec nedostanete. V návštevníckom centre sa však dajú rezervovať viaceré výlety. Jedným z najpopulárnejších je jazda na tzv. Ice Explorer, terénnom autobuse s obrovskými kolesami. Kvôli globálnemu otepľovaniu sa ľadovec neustále zmenšuje. Za posledných 150 rokov ustúpil o takmer 2km. Ak ho teda chcete vidieť, s jeho návštevou by ste sa mali poponáhľať.

 

Sunwapta Falls

icefields parkway Sunwapta Falls

Vodopády Sunwapta Falls sú veľmi ľahko dostupné priamo z parkoviska

 

19 metrov vysoké vodopády Sunwapta sa nachádzajú hneď vedľa veľkého parkoviska. Nie sú také populárne ako vodopády Athabasca, ale na mňa zapôsobili oveľa viac. Nachádza sa pri nich viacero trás, ktoré ponúkajú rôzne výhľady na vodopády. Najlepší výhľad na horný vodopád je z dreveného mosta kúsok od parkoviska. K dolným vodopádom sa dostanete po 3km túre a budete ich mať viac menej pre seba, keďže väčšina návštevníkov ostáva hore.

 

Athabasca Falls

icefields parkway athabasca falls

Kaskádové vodopády sú cez leto plné vody

 

Kaskádové vodopády Athabasca sú poslednou zastávkou pred Jasperom. Hoci nepatria medzi najvyššie vodopády, sú vysoké len 23 metrov, vynikajú obrovským množstvom vody, ktorá nimi pretečie. Najmohutnejšie sú na jar, kedy do nich prúdi voda z roztápajúceho sa snehu z okolitých hôr. Vodopády sa dajú obdivovať z viacerých výhliadkových plošín a určite sa choďte pozrieť aj dolu k rieke.

 

Niekoľko rád na záver

Natankujte plnú nádrž. Na Icefields Parkway je len jedna benzínka a ako tušíte, nebude najlacnejšia

Je potrebné mať zaplatený vstup do parku (dá sa kúpiť online, pri vstupe do parku alebo v turistickom info centre, cena za max 7 ľudí v jednom aute je 22$)

Vezmite si so sebou jedlo a vodu. Po ceste nie je veľa zastávok, kde sa dá niečo kúpiť

Na väčšine cesty nie je signál, preto si nezabudnite stiahnúť do mobilu offline mapy

Cesta je otvorená celoročne, avšak v zime sa môžu vyskytnúť uzávery kvôli snehovej kalamite

Jazdite opatrne, kde tu vám môže do cesty skočiť medveď, jelene alebo iné divé zvieratá

 

Na svete je veľa úžasných scénických ciest. No a potom je tu Icefields Parkway. Cesta, ktorú musíte aspoň raz v živote absolvovať. Ak plánujete výlet do Kanady, nezabudnite ju zaradiť do svojho itineráru. Nebudete ľutovať.

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár