„Dúhové hory“ v Peru – neverte instagramu

duhove-hory-udolie
Farebné dúhové hory v Peru boli objavené len pred desiatimi rokmi. Dovtedy ležali ukryté pod hrubou vrstvou snehu a nikto o nich nemal ani páru. Vďaka globálnemu otepľovaniu sa však sneh roztopil a svetu sa tak v plnej kráse odhalila Vinicunca. Alebo ako ju nazývajú miestni – Montaña de Siete Colores (Hora siedmych farieb). Okamžite sa z tohto miesta stala vyhľadávaná turistická atrakcia a po Machu Picchu je to druhé najnavštevovanejšie miesto v regióne Cusco.

 

duhova-hora-vinicunca

Dúhová hora Vinicunca

Ako sa dostať na Dúhovú horu

Prvé organizované zájazdy na Dúhovú horu sa začali robiť až v januári 2016. A dnes je to už jedno z najviac navštevovaných miest v Peru. Štartovacím bodom je mesto Cusco. Cena za celodenný výlet sa začína na 100 soles (25 eur) a viete si ho zajednať v každej cestovnej agentúre v meste. Program majú všetky viac menej rovnaký, líšia sa len v cene a kvalite služieb. Na mieste sa platí ešte vstupné 25 soles (6 eur).

Autobusy vyrážajú z Cusca skoro ráno, medzi 4 – 5 hod. Po vyzdvihnutí z hotela vás čaká dvojhodinová jazda na prvú zastávku, kde si dáte raňajky. Tie sú zahrnuté v cene výletu. Potom nasleduje ďalšia 1,5-hodinová jazda na parkovisko, odkiaľ sa už vyráža na samotný trek.

Výstup na Dúhovú horu vám podľa kondície zaberie 1,5 až 2 hodiny. Na vrchole budete mať dosť času užiť si výhľady a spraviť si pekné fotky. Po asi polhodine sa vydáte späť na parkovisko. Zostup už nie je taký naročný a za približne hodinu už sedíte v buse. Potom vás čaká už len dlhá cesta späť do Cusca s jednou medzizastávkou na obed (tiež zahrnutý v cene) a s príchodom okolo 17-18 hod.

Ako vidíte, je to dlhý a náročný deň a väčšinu z neho presedíte v buse. Avšak výhľady na krásne peruánske scenérie, Dúhové hory a najmä na údolie rozhodne stoja za to.

duhova-hora-vyhlad-ladovce

Počas výstupu sa budete kochať výhľadmi na zasnežené vrcholy Ánd a pasúce sa lamy

 

Pri výstupe pozor na nadmorskú výšku

Dúhové hory Vinicunca sa nachádzajú vo výške viac ako 5 000 metrov nad morom. Preto by toto nemal byť váš prvý výlet v Cuscu. Nechajte si pár dní na aklimatizáciu. Počas nášho výstupu sme videli pár ľudí, ktorí potrebovali kyslík (sprievodca má pri sebe kyslíkovú bombu).

Ak si odmyslíte vysokú nadmorskú výšku, tak samotný výstup nie je až taký náročný. Zo začiatku sa ide mierne do kopca, potom nasleduje dlhá rovinka a na konci sa šliape do kopca. To je najnáročnejší úsek, ale netrvá dlho. Po ceste vám budú domáci ponúkať jazdu na koni, ale ušetrí vám to len cestu po rovinke. Ten posledný stupák si tak či tak musíte vyšliapať sami.

Cestou sa nachádzajú záchody a tiež si viete zakúpiť malé občerstvenie alebo vodu. Na vrchole si ako spomienku môžete dať za 2 soles opečiatkovať pas.

 

 

Počasie v horách sa môže zmeniť veľmi rýchlo. Je preto dobré mať na sebe viacero vrstiev a podľa potreby sa vyzliekať alebo obliekať. Nezabudnite ani na nepremokavú bundu alebo pláštenku, krém na opaľovanie, slnečné okuliare a dostatok vody.

 

Neverte instagramu

Dnes žijeme v dobe, kedy ľudia nachádzajú najviac inšpirácie na cestovanie na instagrame. Neverte však všetkému, čo tam vidíte. Veľa fotiek je upravených, vyretušovaných alebo absolútne nereálnych. A platí to aj o Dúhovej hore.

Tá za svoje farby vďačí rôznym minerálom ako horčík, meď, železo alebo kremík. Všetky tieto farby vyniknú naviac vtedy, keď je slnečné počasie. Ale ani vtedy nebudú až také žiarivé a sýte ako na instagrame (90% fotiek na internete je presaturovaných). A ak vám nevyjde počasie, bude zamračené alebo dokonca dážď, veľmi ľahko sa môže stať, že sa vrátite sklamaní. A možno ju ani vôbec neuvidíte. Najlepší čas na návštevu je počas obdobia sucha od marca do novembra.

Rovnako sa pripravte aj na veľký dav ľudí a dlhé rady. Horu denne navštívi niekoľko tisíc ľudí a všetci vyrážajú plus mínus v rovnakom čase ako vy.

 

 

Ale ako sa hovorí, niekedy je aj samotná cesta cieľ a v tomto prípade to platí na 100 percent. Pohľad z vrcholu na Dúhovú horu je len časť zážitku. To najkrajšie ponúka samotné údolie. Počas výstupu sa budete kochať nádhernými výhľadmi na ľadovce na jednej strane, farebnými horami na druhej či stádami pasúcich sa alpák a lám. A na samotnom vrchole nezabudnite prejsť aj na druhú stranu, ktorá takisto ponúka úchvatné výhľady.

 

duhova-hora-vyhlad-udolie

Najkrajší výhľad je do údolia

 

duhova-hora-vyhlad-2

Aj výhľady z druhej strany vrchola stoja za to

 

A ak vás takáto masovka neláka, ako alternatívu môžete zvoliť výstup na horu Palccoyo. Je tam menej turistov, menšia nadmorská výška, ľahší a kratší výstup a počas výletu uvidíte 3 dúhové hory.

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár