Peru, Bolívia, Čile – tipy, itinerár a rozpočet na 3 týždne

peru bolivia cile

Je váš sen navštíviť legendárne Machu Picchu, prejsť cez najväčšiu soľnú pláň Salar de Uyuni, či si vychutnať západ slnka na najsuchšej púšti sveta Atacama? Potom sa s nami vydajte na dobrodružnú cestu cez tri krajiny Južnej Ameriky – Peru, Bolíviu a Čile. Predstavíme vám náš itinerár, koľko nás to celé stálo a užitočné tipy a rady, aby ste aj vy mohli zažiť nezabudnuteľnú dovolenku.

 

Užitočné informácie pred cestou

Výhodou je, že Slovensko má so všetkými troma krajinami bezvízový styk na turistické účely po dobu 90 dní. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate.

Nie je povinné ani žiadne očkovanie, avšak odporúčame sa zaočkovať proti žltej zimnici, žltačke, tetanus a brušnému týfusu. Nebezpečenstvo predstavuje aj horúčka dengue, ktorá sa prenáša uštipnutím komárom. Najväčší výskyt je v tropických oblastiach dažďového pralesa, preto nezabudnite na kvalitný repelent a dlhé oblečenie.

 

Najlepší čas na návštevu krajín

Vďaka obrovskej rozlohe a geografickej rozmanitosti majú tieto krajiny v zásade tri hlavné klimatické pásma – pobrežie, náhorná oblasť a amazonská džungľa. A od regiónu je závislé aj počasie. Na pobreží je leto od decembra do marca a zima od mája do novembra. Náhorná plošina má tiež dve obdobia, obdobie sucha od mája do októbra a obdobie dažďov od decembra do marca. V džungli je tropické podnebie, kde je teplo a vlhko celý rok a pršať môže hocikedy.

Najlepší čas na návštevu týchto krajín je počas ich zimy (máj až september), kedy neprší, je slnečno, ale aj trochu chladnejšie a viac turistov. Za nás odporúčame návštevu plánovať v mesiacoch apríl / máj, kedy sa krajina krásne zelená po období dažďov, stále má príjemné teploty a málo turistov. Aj v pobrežných oblastiach ako napr. v Lime je šanca na pekné počasie (od mája do septembra býva zahalená do nízkej oblačnosti).

 

Čo si zbaliť

Vzhľadom na veľkú rozmanitosť a rozdiely v počasí v jednotlivých regiónoch odporúčame zbaliť si aj teplejšie oblečenie, aj letné veci. Obliekajte sa vo vrstvách a počas dňa podľa potreby zhadzujte alebo pridávajte. V noci alebo nad ránom oceníte tenkú páperku a cez deň zase odopínacie nohavice. Nezabudnite ani na nepremokavú bundu alebo pršiplášť, pohodlné turistické topánky, slnečné okuliare a šiltovku alebo klobúk. A ak sa budete chcieť okúpať v termálnych prameňoch, tak aj plavky.

Na výlety sa hodí malý ruksak a powerbanka. A toaleťák 🙂 Nechcete predsa riskovať, že niekde na záchode žiadny nebude (pozor, toaletný papier sa nehádže do misy, ale do koša).

Vezmite si aj krém na opaľovanie s SPF faktorom aspoň 30, základné lieky (minimálne čierne uhlie na tráviace ťažkosti a niečo na bolesť hlavy) a dezinfekciu. V miestnej lekárni si potom kúpte repelent proti hmyzu.

 

Nezabudnite na aklimatizáciu

Potrápiť vás vie aj nadmorská výška. Veľa miest sa nachádza vo výške viac ako 3000 m. Preto sa treba po príchode pár dní aklimatizovať a neplánovať na prvé dni žiadne náročné výlety. Príznaky sa prejavujú bolesťou hlavy, únavou, problémami s dýchaním, zvracaním či hnačkami. Dôležitý je dostatok tekutín, napr. čaj z koky, vyvarovať sa alkoholu a fajčeniu a pri bolestiach hlavy môže pomôcť aj ibuprofen alebo paralen.

 

Doprava po krajine

Pripravte sa na veľa hodín strávených v autobuse. Nielen kvôli veľkým vzdialenostiam, ale aj kvôli terénu a kvalite ciest. Niektoré vzdialenosti sú tak obrovské (napr. Lima – Cusco), že sa oplatia preletieť, prípadne ich absolvovať nočným busom. Vtedy ušetríte nielen čas, ale aj peniaze za ubytko.

Autobusy sú lacná a pohodlná preprava. V nočných autobusoch sú štandard pololežadlové (semicama) alebo ležadlové (cama) sedadlá, takže sa v noci pohodlne vyspíte. My sme v nich mali aj dosť teplo.

Ohľadom bezpečnosti batožiny sme čítali rôzne recenzie, ale nestalo sa nám, že by nám niečo ukradli. Aj tak si však cenné veci, peniaze a elektroniku dajte k sebe a nie hore do úložného boxu! Pas si odfoťte do mobilu, prípadne si spravte jeho kópiu (toto platí všade, nielen v Peru, Bolívii alebo Čile).

My sme cestovali spoločnosťami Cruz del Sur alebo Trans Titicaca a nemali sme žiadny problém. Kvalita autobusov a služieb je plus mínus rovnaká. Lístky na bus hľadajte na stránkach busbud.com alebo ticketsbolivia.com. Ceny sa pohybujú okolo 20-25 eur.

Na staniciach sa niekedy platí poplatok za použitie terminálu a potvrdenku ukazujete pri nastupovaní do autobusu. Je to záležitosť pár centov.

Ak sa vám nechce tráviť 8-10 hodín v buse, alternatívou je letecká doprava. Trasu z Limy do Cusca si tak viete skrátiť na hodinu a pol namiesto 24 hodín busom. Cena za letenku sa pohybuje okolo 50 eur a viac a ďalších asi 30 eur zaplatíte za batožinu. Z leteckých spoločností môžeme odporučiť Latam airlines alebo Sky Airline.

Na krátke vzdialenosti alebo dopravu na letisko môžete využiť taxi, vo väčších mestách funguje aj Uber a v Santiago de Chile aj metro.

 

Výlety

Výlety sa oplatí rezervovať priamo na mieste, buď v miestnej cestovke (predtým si pozrite ich recenzie na webe) alebo na hoteli. V cene zájazdu je vyzdvihnutie rovno z ubytka, doprava minibusom, anglicky hovoriaci sprievodca a jedlo (závisí od dĺžky zájazdu). Pri jednodňových výletoch sú to väčšinou raňajky a obed, pri výlete cez bolivíjsku náhornú plošinu je v cene full servis.

Vstupy do parkov a atrakcií sa platia zvlášť a nie sú zahrnuté v cene, takže si so sebou vždy zoberte aj hotovosť. Napr. výlet do Posvätného údolia Inkov stojí okolo 20 eur a ďalších 20 eur stoja vstupy.

 

Miestna mena a internet

Každá krajina má svoju vlastnú menu:

Peru – sol (PEN)

Bolívia – boliviano (BOB)

Čile – čílske peso (CLP)

Peniaze si môžete zameniť v zmenárni alebo vybrať z bankomatu. Niektoré bankomaty si za výber účtujú poplatok. Pri výbere z bankomatov BCP sme neplatili žiadne poplatky. V bankomatoch Globalnet si pýtali okolo 5 eur.

Platiť sa dá aj americkými dolármi, na niektorých miestach aj kartou. Aktuálne kurzy si overte na xe.com.

 

Internet v mobile najlepšie vyriešite cez službu Airalo. Je to elektronická SIM karta a s použitím kódu MICHAL0717 získate zľavu 3$ na prvý nákup. V aplikácii si jednoducho vyberiete krajinu, do ktorej cestujete a paušál, ktorý vám najviac vyhovuje. Majú aj prehľadný návod, ako si SIM kartu aktivovať.

 

A posledná rada na záver, oplatí sa vedieť aspoň základné frázy po španielsky. Napr. cerveza por favor 🍻

 

Itinerár

Toto je ukážka našej cesty, ktorú sme absolvovali na prelome apríla a mája 2023. Celý trip nám trval tri týždne (posledné dva dni sme strávili v New Yorku). Plán sa dá podľa potreby upraviť. Ak máte menej času, tak sa môžete z Cusca presunúť rovno do Bolívie a vynechajte aj Paracas a Icu. Ak máte času naopak viac, môžete v Peru navštíviť oblasť Huaraz a absolvovať nejaké treky, navštíviť dažďový prales z dediny Puerto Maldonado alebo stráviť viac času v Bolívii alebo Čile.

 

 

1. deň – prílet do Limy a Cusca

Ráno prílet do Limy a hneď odtiaľ let do Cusca. Prehliadka Cusca a aklimatizácia na vysokú nadmorskú výšku.

2. deň – Cusco

Prehliadka Cusca, nádherné námestie Plaza de Armas, miestne trhoviská, výhliadka na mesto so sochou Krista alebo ruiny v okolí (Sacsayhuaman, Qenqo, Puca Pukara a Tambo Machay).

3. deň – presun do Aguas Calientes

Do Aguas Calientes (alebo tiež Machu Picchu Pueblo) sa dá z Cusca dostať dvoma spôsobmi – vlakom (prípadne kombináciou autobus + vlak) alebo minivanom na miesto Hidroelectrica a odtiaľ peši popri železnici 11 km.

Viac info o tom, ako sa dostať na Machu Picchu, nájdete v tomto článku.

Večer prehliadka mestečka Aguas Calientes, možnosť okúpať sa v horúcich prameňoch.

4. deň – Machu Picchu

Skorý ranný presun na Machu Picchu, buď pešo (1,5-2 hod do kopca) alebo busom (20 min, 11 eur). Prehliadka vám zaberie 3-4 hodiny (okruh 2). Odporúčame kúpiť si lístky hneď na ráno (vstup o 6 – 7:00). Uvidíte tak dopadať prvé lúče slnka, bude tam ešte málo ľudí a nebude ani také teplo.

Do Aguas Calientes sa vrátite buď autobusom alebo zbehnete peši dole (cca hodina) a následne sa presuniete späť do Cusca.

5. deň – Cusco a Posvätné údolie

Celodenný výlet do Posvätného údolia Inkov – dedinka Chinchero a ukážka tkáčskeho remesla, poľnohospodárske terasy v Moray, soľné bane Maras, pevnosť Ollantaytambo a zrúcaniny Pisac.

6. deň – Dúhová hora Vinicunca

Celodenný výlet na dúhovú horu Vinicunca v nadmorskej výške 5000 m. Odchod z hotela býva okolo 4 – 5:00 ráno, výstup z parkoviska trvá necelé 2 hodiny (400 m prevýšenie) a návrat na parkovisko asi hodinu.

Návrat do Cusca okolo 17 – 18:00 a následne nočný presun autobusom do mesta Arequipa.

7. deň – Arequipa

Prehliadka bieleho mesta, historické centrum s námestím Plaza de Armas, kláštory, kostoly, miestne trhy. Odporúčame návštevu roof top baru s výhľadom na hlavné námestie a sopku Misti v pozadí.

8. deň – Colca kaňon a presun do Puna

Skorý ranný odchod na výlet do kaňona Colca, kde vás čaká pozorovanie obrovských kondorov. Poobede prehliadka okolitých dediniek a následný presun do mesta Puno (treba si kúpiť výlet s transferom do Puna a nie späť do Arequipy). Noc v Puno.

9. deň – presun do La Paz

Ranný presun autobusom (8 hod) cez jazero Titicaca do hlavného mesta Bolívie La Paz. Podvečer prechádzka po La Paz.

10. deň – La Paz

Prehliadka najvyššie položeného hlavného mesta na svete, návšteva miestnych trhov (boli ste už na čarodejníckom?) a povozenie sa po meste systémom lanoviek.

Alternatívou je zjazd na bicykloch po Ceste smrti alebo výlet na horu Chacaltaya či do mesačného údolia Valle de la Luna.

Nočný presun autobusom do mesta Uyuni.

11. deň – Salar de Uyuni

Po príchode si rezervujte výlet džípom cez bolívijskú náhornú plošinu v jednej z mnohých cestoviek.

Výlet začína návštevou cintorína vlakov, nasleduje ukážka výroby soli v dedine Colchani, návšteva Dakar monumentu a obed v soľnom hoteli. Poobede prechod cez soľnú púšť, jeden z vrcholov tejto cesty a hranie sa s perspektívou pri fotení. Poslednou dnešnou zastávkou bude Incahuasi, ostrov s obrovskými kaktusmi. Noc v soľnom hoteli.

12. deň – prechod cez Antiplano

Čaká vás prechod cez náhornú plošinu Antiplano s výhľadmi na okolité sopky, kamenné útvary či lagúny s plameniakmi. Prvou zastávkou bude výhliadka na vulkán Ollague, potom lagúny Canapa a Hedionda, kde môžete pozorovať plameniaky. Po obede nasleduje púšť Siloli so zaujímavými kamennými útvarmi, krásna lagúna Colorada červenej farby a nakoniec gejzíry Sol de Manana. Noc strávite v jednoduchej ubytovni, kde sa môžete okúpať v bazéne z termálneho prameňa a pozorovať tisíce hviezd na nočnej oblohe.

13. deň – presun do Čile

Presun do Čile do mesta San Pedro de Atacama. Ráno prejdete cez Dálího púšť a navštívite lagúny Verde (zelená lagúna) a Blanca (biela lagúna) s výhľadom na krásny vulkán Licancabur. Okolo obeda prejdete hranice s Čile a ubytujete sa v mestečku s nezabudbuteľnou atmosférou San Pedro de Atacama. Môžete si zajednať výlet do mesačného údolia Valle de la Luna a pozorovať západ slnka nad najsuchšou púšťou na sveta Atacama alebo vyraziť na nočné pozorovanie hviezd.

14. deň – odlet do Santiaga de Chile

Doobeda sa môžete okúpať v prírodných kúpeľoch Termas de Puritama alebo využiť čas na prechádzku po meste a nákupy. Poobede presun autobusom do Calamy, odkiaľ preletíte do hlavného mesta Čile – Santiaga.

15. deň – Santiago de Chile

Prehliadka modernej metropoly Santiago de Chile – centrum mesta, hlavné námestie Plaza de Armas, katedrála, prípadne výhliadka z najvyššej budovy Južnej Ameriky Torre Costanera. Večer preletíte späť do Limy.

16. deň – Lima

Prehliadka hlavného mesta Peru. Navštívte kláštor San Francisco a jeho katakomby, koloniálne centrum s námestím Plaza Mayor alebo sa prejdite po pobreží. Lima patrí medzi top gastronomické destinácie. Určite ochutnajte ceviche, miestnu špecialitu zo surových rýb. Alebo typické jedlo Lomo saltado a samozrejme drink pisco sour.

17. deň – Paracas a „Galapágy pre chudobných“

Z Limy sa dá spraviť celodenný výlet do Paracasu a mestečka Ica. Ráno vás čaká návšteva ostrovov Islas Ballestas alebo tiež nazývané Galapágy pre chudobných. Z lode budete pozorovať tučniaky, uškatce, pelikány, kormorány a možno budete mať štastie aj na delfíny. Poobede vás čaká ochutnávka miestnej pálenky pisco a potom sa presuniete do púštnej oázy Huacachina. Tu vás povozia v buginách po pieskových dunách a môžete skúsiť aj sandboarding. Večer si pozriete západ slnka nad oázou a presuniete sa naspäť do Limy.

18. deň – odlet domov

Posledný deň si ešte v Lime vybavíte nákupy suvenírov, dáte si dobré jedlo a poobede/večer vás čaká už len odlet domov.

 

Koľko nás to celé vyšlo?

Letenky Viedeň – Lima: 700 €

Letenky Lima – Cusco, Calama – Santiago, Santiago – Lima: 295 €

Ubytko: 267 €

Doprava (bus, vlak, taxi ..): 226 €

Jedlo: 325 €

Výlety, vstupy do parkov: 468 €

Iné výdavky (suveníry, sim karty): 92 €Spolu: 
2 373 € (výdavky sú prepočítané na jednu osobu)

 

Ak sa plánujete vydať na podobný trip alebo ste v týchto krajinách už boli, napíšte nám vaše postrehy do komentáru 🙂 A nezabudnite si pozrieť aj ďalšie naše itineráre.

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár