Po zdolaní túr na Kjerag a Preikestolen, dve z troch miest, ktoré sme chceli v Nórsku navštíviť najviac, nás čakala tá najťažšia výzva – dvojdňový výlet na Trolltungu. Predtým sme si však dali krátky oddych v Stavangeri, kde sa k nám pripojil aj Paišo. Najkrajšou časťou Stavangeru je ulica Gamle, kde sa nachádzajú pôvodné rybárske drevené domčeky. Veľmi známym miestom je aj Sverd i fjell, tri meče zapichnuté v brale, ale pravdupovediac, nie je to nič výnimočné.
Na ceste za trolím jazykom
Trolltunga je zo Stavangera vzdialená viac ako 250 km, čo na nórskych cestách znamená okolo 7 hodín jazdy, vrátane nejakých trajektov. Tie sme využívali pomerne často. Funguje to u nich ako MHD u nás. Večer sme sa zložili na polceste v kempe Lindum, kde sme si namiesto stanov tentoraz prenajali chatku. Bol to jeden z najlepších kempov, kde sme nocovali. Ubytko stálo len 7,5 € na osobu vrátane spŕch. Cestou sme tiež prechádzali okolo mnohých vodopádov, pričom všetkým kraľoval vodopád Langfossen s dĺžkou viac ako 600 m. Patrí k najkrajším na svete a tým, že ústi priamo pri ceste, je ľahko dostupný.
Kde zaparkovať?
Auto sme zaparkovali na parkovisku Skjeggedal. Dostali sme sa tam z dediny Tyssedal po veľmi úzkej, 5 km dlhej ceste, kde sme sa veľakrát uhýbali protiidúcim vozidlám doslova len o milimetre. Našťastie to Mates ako vodič a Paišo ako navigátor zvládli na jednotku 😀 Zaparkovať sa dá aj na súkromnom parkovisku Mågelitopp za rovnakú cenu 600 NOK na deň, čo vám ušetrí prvé 4 km šlapania (tie najhoršie), avšak parkovisko má kapacitu len 30 áut.
TIP: Z parkoviska Skjeggedal premáva na Mågelitopp a späť aj shuttle bus. Viac info tu.
Túra na Trolltungu
Celá trasa zo Skjeggedalu tam aj späť má 28 km a trvá okolo 10-12 hodín. My sme si ju rozdelili na dva dni, takže sme si museli do cesty pribaliť aj stany a spacáky. Najhoršie boli prvé 4 kilometre stúpania (škoda, že sme nevedeli o tom shuttle buse už cestou tam :D), potom je túra dosť monotónna a zaujímavé výhľady začínajú zase až 5 km pred cieľom. Na Trolltungu sme prišli po 5 hodinách a práve včas na západ slnka. Tým, že sme si stan rozložili priamo hore, stihli sme ráno aj východ slnka a to ešte bez množstva turistov. Už okolo 8-9 začínali prichádzať prví ľudia a kto sa chcel na Trolltunge odfotiť, musel si vystáť dvojhodinovú radu.
TIP: Ak sa chcete vyhnúť niekoľko hodinovému státiu v rade na fotku, naplánujte si túru na dva dni a prespite hore v stane. Skoro ráno a podvečer tam nie je veľa ľudí.
Návšteva Bergenu
Po dvojdňovej makačke sme si dali s túrami na chvíľu pauzu a zastavili sme sa v druhom najväčšom nórskom meste, v Bergene. S 250 daždivými dňami patrí medzi najdaždivejšie mestá Európy. Raz tu pršalo 85 dní v kuse! No v čase našej návštevy nebol na oblohe ani mráčik a bolo tropických 30°C. Takú teplotu si nepamätali ani domáci.
Najkrajšou časťou je štvrť Bryggen so starými drevenými domčekami zapísanými na zozname UNESCO. Hneď oproti sa nachádza rybí trh, kde sme vyskúšali steaky z tuniaka, lososa a veľryby. Až na tú veľrybu chutili famózne. Bergen je obklopený siedmimi horami a na jeden z nich, Floyen, sme sa dostali lanovkou a vychutnali si nádherný výhľad na celé mesto.
Po Bergene nás čakala cesta k jednému z najkrajších fjordov na svete – Nærøyfjord, ale o tom nabudúce. Máte sa na čo tešiť 🙂
Žiadne komentáre