Roadtrip po Nórsku (2. diel)

Po zdolaní túr na Kjerag a Preikestolen, dve z troch miest, ktoré sme chceli v Nórsku navštíviť najviac, nás čakala tá najťažšia výzva – dvojdňový výlet na Trolltungu. Predtým sme si však dali krátky oddych v Stavangeri, kde sa k nám pripojil aj Paišo. Najkrajšou časťou Stavangeru je ulica Gamle, kde sa nachádzajú pôvodné rybárske drevené domčeky. Veľmi známym miestom je aj Sverd i fjell, tri meče zapichnuté v brale, ale pravdupovediac, nie je to nič výnimočné.

 

Tradičné biele drevené domčeky na ulici Gamle

 

V Nórsku nestráži dom pes, ale mačka

 

Podarí sa mi vytiahnuť aspoň jeden z nich?

 

Na ceste za trolím jazykom

Trolltunga je zo Stavangera vzdialená viac ako 250 km, čo na nórskych cestách znamená okolo 7 hodín jazdy, vrátane nejakých trajektov. Tie sme využívali pomerne často. Funguje to u nich ako MHD u nás. Večer sme sa zložili na polceste v kempe Lindum, kde sme si namiesto stanov tentoraz prenajali chatku. Bol to jeden z najlepších kempov, kde sme nocovali. Ubytko stálo len 7,5 € na osobu vrátane spŕch. Cestou sme tiež prechádzali okolo mnohých vodopádov, pričom všetkým kraľoval vodopád Langfossen s dĺžkou viac ako 600 m. Patrí k najkrajším na svete a tým, že ústi priamo pri ceste, je ľahko dostupný.

 

Vodopád Langfossen je ľahko dostupný autom

 

Jeden z najkrajších vodopádov na svete, Langfossen

 

Vodopádov je tu neúrekom

 

A ďalší vodopád

 

Kde zaparkovať?

Auto sme zaparkovali na parkovisku Skjeggedal. Dostali sme sa tam z dediny Tyssedal po veľmi úzkej, 5 km dlhej ceste, kde sme sa veľakrát uhýbali protiidúcim vozidlám doslova len o milimetre. Našťastie to Mates ako vodič a Paišo ako navigátor zvládli na jednotku 😀 Zaparkovať sa dá aj na súkromnom parkovisku Mågelitopp za rovnakú cenu 600 NOK na deň, čo vám ušetrí prvé 4 km šlapania (tie najhoršie), avšak parkovisko má kapacitu len 30 áut.

TIP: Z parkoviska Skjeggedal premáva na Mågelitopp a späť aj shuttle bus. Viac info tu.

 

výlet na Trolltungu

Pred začiatkom túry sme boli ešte vysmiaty

 

Ešte nás čaká dlhá cesta

 

Zdolať tieto serpentíny pešo je náročné, ale zase tie výhľady…

 

Cestou si môžete nabrať vodu aj z potoka, chutí skvele

 

Túra na Trolltungu

Celá trasa zo Skjeggedalu tam aj späť má 28 km a trvá okolo 10-12 hodín. My sme si ju rozdelili na dva dni, takže sme si museli do cesty pribaliť aj stany a spacáky. Najhoršie boli prvé 4 kilometre stúpania (škoda, že sme nevedeli o tom shuttle buse už cestou tam :D), potom je túra dosť monotónna a zaujímavé výhľady začínajú zase až 5 km pred cieľom. Na Trolltungu sme prišli po 5 hodinách a práve včas na západ slnka. Tým, že sme si stan rozložili priamo hore, stihli sme ráno aj východ slnka a to ešte bez množstva turistov. Už okolo 8-9 začínali prichádzať prví ľudia a kto sa chcel na Trolltunge odfotiť, musel si vystáť dvojhodinovú radu. 

TIP: Ak sa chcete vyhnúť niekoľko hodinovému státiu v rade na fotku, naplánujte si túru na dva dni a prespite hore v stane. Skoro ráno a podvečer tam nie je veľa ľudí.

 

výlet na Trolltungu

Zaujímavé výhľady začínajú pár km pred cieľom

 

výlet na Trolltungu

Dorazili sme práve včas na západ slnka

 

výlet na Trolltungu

Pre toto sa oplatí vyšlapať tých 14 km

 

Dali sme to!

 

Kto príde neskoro, musí si vystáť poriadny rad

 

Návšteva Bergenu

Po dvojdňovej makačke sme si dali s túrami na chvíľu pauzu a zastavili sme sa v druhom najväčšom nórskom meste, v Bergene. S 250 daždivými dňami patrí medzi najdaždivejšie mestá Európy. Raz tu pršalo 85 dní v kuse! No v čase našej návštevy nebol na oblohe ani mráčik a bolo tropických 30°C. Takú teplotu si nepamätali ani domáci.

Najkrajšou časťou je štvrť Bryggen so starými drevenými domčekami zapísanými na zozname UNESCO. Hneď oproti sa nachádza rybí trh, kde sme vyskúšali steaky z tuniaka, lososa a veľryby. Až na tú veľrybu chutili famózne. Bergen je obklopený siedmimi horami a na jeden z nich, Floyen, sme sa dostali lanovkou a vychutnali si nádherný výhľad na celé mesto.

 

Typické drevené domčeky

 

Stará rybárska štvrť Bryggen

 

Z kopca Floyen máte celé mesto ako na dlani

 

Po Bergene nás čakala cesta k jednému z najkrajších fjordov na svete – Nærøyfjord, ale o tom nabudúce. Máte sa na čo tešiť 🙂

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár