Roadtrip po Nórsku (3. diel)

Briksdalsbreen

Byť v Nórsku a nepozrieť si ich slávne fjordy, to ako keby sme v Nórsku ani neboli. Z Bergenu sme sa vybrali do dediny Gudvangen, kde končí fjord Nærøyfjord. Patrí k najkrajším na svete, o čom svedčí aj jeho zápis na zozname UNESCO. Pôvodne sme si chceli fjord prejsť na kajakoch, ale keďže boli všetky vybookované, zvažovali sme výlet loďou do Flåmu. V info centre sme stretli Slovenku Gabiku, ktorá nám namiesto plavby loďou odporučila využiť trajekt do dedinky Kaupanger, čím sme zabili dve muchy jednou ranou. Preplávali sme cez fjord a ušetrili aj nejaké kilometre na ceste.

 

Naeroyfjord

Model vikingskej lode v dedinke Gudvangen

 

Naeroyfjord

Jeden z najkrajších fjordov na svete, Nærøyfjord

 

Predtým sme si ešte spravili krátku zachádzku na výhliadku Stegastein. Z výšky 650 m ponúka úchvatný výhľad na Aurlandsfjord. Na výhliadku sa ide po, ako inak, úzkej a kľukatej ceste Aurlandsfjellet, ktorá patrí k najkrajším v Nórsku. Nazýva sa aj „snežná cesta“ a spája Aurland a Laerdalsoyri. Tieto dediny už dnes spája aj najdlhší tunel na svete s dĺžkou 24,5 km a môžete tak podniknúť zaujímavú okružnú jazdu snežnou cestou tam a cez tunel späť.

 

Naeroyfjord

Výhliadka Stegastein

 

Naeroyfjord

Výhľad na Aurlandsfjord z výhliadky Stegastein

 

Fjord z paluby lode

Z výhliadky sme sa vrátili späť do Gudvangenu, kde sme sa nalodili na trajekt. Plavba trvala skoro 3 hodiny a mali sme tak dosť času vychutnať si fjord alebo napríklad aj nakŕmiť čajky 🙂 Nakoniec sme boli vďační, že kajaky boli obsadené, pretože počasie sa behom chvíle otočilo o 180°. Silný vietor rozhádzal všetky stoly a stoličky na palube a spolu s dažďom zahnali ľudí dovnútra.

 

fjord

Nærøyfjord, fjord zapísaný na zozname UNESCO

 

Naeroyfjord

Kŕmenie čajok

 

Naeroyfjord

„Na, daj si chleba!“

 

Naeroyfjord

Trajekt cez fjord Nærøyfjord z Gudvangenu do dedinky Kaupanger

 

V lete na ľadovec

Ďalším bodom programu bola návšteva ľadovca. Najdostupnejší a najznámejší je ľadovec Briksdalsbreen, výbežok najväčšieho pevninského ľadovca v Európe Jostadelsbreen. Cestou k nemu sme prechádzali okolo jazera Oldevatnet s nádhernou tyrkysovou vodou. K ľadovcu vedie z parkoviska nenáročná 3 km prechádzka. Ázijskí turisti ju zdolávali na golfových autíčkach, väčšina vrátane nás pekne na pešo. Príjemné osvieženie poskytol vodopád Kleivafossen, ktorý špliecha vodu do veľkej diaľky a vyhnúť sa (ne)želanej sprche je prakticky nemožné. Po príchode k ľadovcu nás prekvapila jeho veľkosť. Každým rokom sa totiž rapídne zmenšuje a časom možno zmizne úplne.

 

Briksdalsbreen

Jazero Oldevatnet s nádhernou tyrkysovou vodou

 

Briksdalsbreen

Rieka z ľadovca Briksdalsbreen

 

Briksdalsbreen

Nemusí ani pršať, aby sa vytvorila dúha

 

Briksdalsbreen

Mohutný vodopád Kleivafossen cestou k ľadovcu

 

Briksdalsbreen

Sprcha vo vodopáde Kleivafossen

 

Briksdalsbreen

Veľa z toho ľadovca už neostalo

 

Briksdalsbreen

Pár rokov dozadu siahal ľadovec až k jazeru

 

Briksdalsbreen

Voda z ľadovca má nádhernú bledomodrú farbu

 

Via ferrata

V malej dedine Loen sme náhodou narazili na Slováka Juraja, ktorý tam žije v 200-člennej slovenskej komunite a predali sme mu všetky naše zásoby vodky 😀 On bol rád, že to kúpil lacnejšie ako v obchode, my sme boli radi, že sme na tom zarobili dvojnásobok. Odporučil nám vyliezť via ferratu na kopec Hoven, z ktorého je vidieť okolité hory, ľadovce a fjord. Celý výstup nám trval 5 hodín a bol to jeden z najlepších zážitkov na celom tripe. Zdolali sme najdlhší ferratový visutý most v Európe dlhý 120 m a visiaci 160 m nad kaňonom a niektorí z nás prešli aj po 36 m dlhom oceľovom lane. Konečne poriadny adrenalín 🙂

 

viaFerrata

Via Ferrata Loen

 

viaFerrata

Jeden z najlepších zážitkov bolo lezenie na Via Ferrata Loen

 

viaFerrata

Krásny výhľad z via ferraty na okolité hory, ľadovce a fjord

 

viaFerrata

Najdlhší ferratový visutý most v Európe

 

fjord

Toto bol skutočný adrenalín, 36m dlhé oceľové lano

 

viaFerrata

Výhľad z terasy na kopci Hoven

 

Geirangerfjord z výšky alebo zblízka?

Na ďalší deň nás čakal najsevernejší bod našej trasy, ktorým bol Geirangerfjord. Druhý nórsky fjord, ktorý je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Najprv sme si ho pozreli z výšky, z výhliadky Dalsnibba, kde sa treba pripraviť na silný studený vietor, prípadne aj sneženie (a to aj v lete), ale odmenou je fantastický výhľad na fjord, ľadovec Blabreen alebo kľukatú cestu Nibbevegen vedúcu na vrchol. Potom sme si ho chceli pozrieť aj zblízka, ale po príchode dole do dediny nás od toho odradili hordy turistov. Vidieť, že Geirangerfjord patrí k najnavštevovanejším miestam v Nórsku.

 

Geiranger

Výhľad na Geirangerfjord

 

Geiranger

Z výhliadky Dalsnibba

 

Geiranger

Ľadovec Blabreen

 

fjord

Ďalší fjord zo zoznamu UNESCO, Geirangerfjord

 

Namiesto tlačenice pri fjorde sme sa radšej vybrali smerom do Osla, odkiaľ Paišo odlietal domov. Cestou sme sa zastavili v obci Lom, kde sa nachádza jeden z najväčších drevených kostolov v krajine. V info centre sme zisťovali, kde sa dajú naživo stretnúť losy, no na žiadnom z týchto miest sme ich nestretli. Nakoniec sme ich videli až v parku Norsk Elgsenter, kde sa starajú o dve samice a jedno mláďa. 

 

Lom

Jeden z najväčších drevených kostolov v Nórsku

 

Lom

Drevený kostolík v obci Lom

 

Los

Keď už nie vo voľnej prírode, tak aspoň na farme

 

Trajekt – nie najlepšia voľba

Ráno sme vyhodili Paiša na letisku, ktoré bolo nakoniec od Osla vzdialené 120 km a keďže sa nám už nechcelo vracať, vyrazili sme domov aj my. Opäť sme sa vybrali cez Švédsko, kde sme sa zastavili v malom prímorskom mestečku Smögen. Zo Švédska sme si rezervovali na noc trajekt do nemeckého Rostocku. Všetko by bolo ideálne, keby neboli všetky kajuty vypredané alebo keby sme si na palubu zobrali aspoň spacáky. Po vyplávaní z prístavu sa totiž dvere k autám zamkli a nám neostávalo nič iné, ako sa pokúsiť aspoň na chvíľu zaspať v kresle, na lavici alebo na zemi. Bola to však „mission impossible“ a to nás čakala 7 a pol hodinová plavba.

 

Smogen

Farebné domčeky vo švédskom Smögen

 

Smogen

Prechádzka po prístave v Smögen

 

zapad-slnka

Jeden z najkrajších západov slnka

 

V Nemecku sme sa ešte zastavili v Berlíne, kde sme si pozreli ZOO a centrum a domov sme dorazili v piatok nadránom. Za 13 dní sme prešli takmer 6000 km, videli sme nespočetne veľa krásnych miest a utvrdili sa v tom, že Nórsko právom patrí medzi cestovateľské TOP-ky. 

Dúfam, že sa vám naše články a fotky páčili a možno sme vás k návšteve tejto krásnej krajiny inšpirovali. My sa tam určite ešte aspoň raz vrátime 🙂

 

Rady, tipy a itinerár nájdete tu.

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár