USA Roadtrip (3): Yosemitský národný park

Yosemitský národný park

Tretí deň sme mali v pláne navštíviť Yosemitský národný park. Národné parky a celkovo príroda boli hlavným dôvodom, prečo sme sa vybrali práve na západ Ameriky. Po pozretí niekoľkých videí no youtube bol práve Yosemitský park jeden z hlavných bodov, na ktoré sme sa najviac tešili. Patrí nielen k najstarším, ale aj k najkrajším národným parkom na svete.

 

Ráno sme sa prebudili do typického aprílového počasia. Ale ani dážď nám z nášho nadšenia neubral. Už cestou do Yosemitov cvakali foťáky ako o dušu. Na vstup do parku sme použili ročný pas America the Beautiful, ktorý sme kúpili od kamošky za 20 eur. Tento pas vás oprávňuje na vstup do všetkých národných parkov v Amerike po dobu jedného roka. Celkom dobrá kúpa, no nie? 🙂

 

Vodopády, vodopády a ešte raz vodopády

Prvou zastávkou boli vodopády Bridalveil Fall. Avšak pozreli sme si ich len z diaľky, keďže dostať sa k nim bližšie a nezmoknúť pritom do nitky, bolo nemožné. Voda z nich striekala až do vzdialenosti niekoľko stoviek metrov.

 

vodopády Bridalveil Fall

vodopády Bridalveil Fall

 

Cestou ďalej do Yosemitského údolia sme museli každú chvíľu zastavovať, lebo tie výhľady skutočne stáli za to. Našťastie sa aj počasie umúdrilo a okolo 11 prestalo pršať. Dokonca aj vykuklo slnko. Mohli sme si tak užiť naozaj nádherný pohľad na majestátny El Capitan, skalnatý monolit vysoký 900 m alebo vopopády Ribbon Falls padajúce z výšky takmer 500 m. Výhodou návštevy tohto parku počas jari sú mohutné vodopády, ktoré získavajú vodu z roztápajúceho sa snehu. Niektoré bývajú počas leta úplne vyschnuté.

 

Majestátny El Capitan a vodopády Ribbon Falls

Majestátny El Capitan a vodopády Ribbon Falls

 

El Capitan

El Capitan

 

Auto sme zaparkovali v Yosemitskom údolí pri Visitor centre. Opäť treba Američanov pochváliť ako majú všetko dokonale zorganizované. Od značenia na cestách, cez poriadok až po obsluhu v obchodoch. Po malom obede sme sa vybrali na túru k Yosemitským vodopádom. Sú to najvyššie vodopády v Severnej Amerike a padajú z výšky 739 m. Skladajú sa z troch častí: horné vodopády, stredné kaskády a dolné vodopády. My sme sa vybrali k dolným. Je to nenáročná, pol hodinová túra. Pre najlepšie výhľady treba ísť v smere hodinových ručičiek. Cestou k nim vás najprv ohluší hukot vody a potom vám vyrazí dych ich krása.

 

Túra k Yosemitským vodopádom

Túra k Yosemitským vodopádom

 

Dolné Yosemitské vodopády

Dolné Yosemitské vodopády

 

Od vodopádov sme sa vybrali na prechádzku po Yosemitskom údolí. Odtiaľ môžete pozorovať Yosemitské vodopády v celej svoje kráse a uvidíte aj možno najznámejší symbol Yosemitov, žulový monolit Half Dome. My sme tam dokonca stretli aj živého kojota 🙂

 

Čo robí Mates? Mates kráča :)

Čo robí Mates? Mates kráča 🙂

 

Half Dome

Half Dome

 

Aprílové počasie

Keďže počasie sa zase začínalo obracať proti nám, rýchlo sme nasadli do auta, aby sme si ešte stihli pozrieť výhľad na celé údolie z Tunnel View. Už počas jazdy začalo pršať a snežiť zároveň. Ale to, čo sa dialo na výhliadke Tunnel View nikto z nás nečakal. Snežilo tak husto, že viditeľnosť bola sotva desať metrov a z výhľadu nakoniec nič nebolo. Optimista Mixo veril, že sa počasie ešte umúdri, ale keď sa ani po dvoch hodinách hrania kariet v aute nič nezmenilo, rozhodli sme sa opustiť park a vydať sa ďalej na cestu. Pred odchodom ešte ako jediný vystúpil z auta, aby si spravil aspoň fotku (aj keď na nej absolútne nič nevidno).

 

"Úžasný výhľad" z Tunnel View

„Úžasný výhľad“ z Tunnel View

 

Keďže sme z parku odchádzali skôr ako sme plánovali, chceli sme sa presunúť rovno do ďalšieho národného parku, do Sequoia. Aby toho nebolo málo, niekde po ceste sa stala nehoda a policajti cestu uzavreli. Navyše sme nemali ani snehové reťaze, tak sme to museli otočiť naspäť do parku a nájsť inú obchádzku. Mixo sa ešte poslednýkrát smutne pozrel na Tunnel View, ale výhľad bol stále rovnaký.

Nakoniec sme skončili zhruba na polceste do Sequoia v meste Fresno, kde sme našli ďalší motel s akciou „štyria + piaty zadarmo“. Ale tentokrát už bez švábov.

 

Pre viac fotiek kukni galériu..

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár