Skopje: tip na víkendový výlet

Skopje

S kamošmi z hokejbalu, takou mojou druhou cestovateľskou partiou, už niekoľko rokov zachovávame tradíciu jesenného tripu niekde v Európe. Minulý rok sme sa na poslednú chvíľu akosi nevedeli zorganizovať, tak sme výlet presunuli na začiatok tohto roka. Hľadali sme destináciu s dobrým jedlom, vínom a odletom z Bratislavy. Tentokrát padla voľba na hlavné mesto Macedónska – Skopje. Letenky za 20€, odlet v piatok večer, iba hodinu a pol trvajúci let a lacná krajina. Ideálny tip na víkendový výlet.

 

Apartmán a la Mojsejovci

Už výber ubytovania nás utvrdil v tom, že to bude zaujímavý výlet. Bývali sme pár minút od centra v apartmáne, za ktorý by sa nehanbili ani Mojsejovci 🙂 Mal dve poschodia a vlastný výťah z ulice. Ale toľko gýču na jednom mieste som ešte nikdy nevidel. A to nielen v našom apartmáne, ale v celom Skopje.

Asi 100 metrov od nášho apartmánu sa nachádza pamätný dom Matky Terezy s kaplnkou a múzeom, do ktorého je vstup zdarma. Samotná budova vyzerá, akoby ju stavalo viac architektov súčasne a pritom sa ani raz nestretli, ale presne zapadá do miestnej gýčovej architektúry.

 

Skopje

Apartmán na Pereši? Nie, v Skopje

 

Skopje

„Štýlové“ ubytko v centre mesta

 

Skopje

Pamätný dom Matky Terezy

 

Skopje

Interiér pamätného domu Matky Terezy

 

Všade samé sochy

Pri prechádzke mestom si všimnete, že Macedónčania (alebo skôr ich premiér) milujú sochy. Stoja doslova na každom rohu a koluje legenda, že ich nikto nedokáže spočítať. Niektoré pôsobia gýčovo, niektoré ešte gýčovejšie, ale svojím spôsobom majú niečo do seba. Avšak podľa miestneho taxikára nimi miestni ľudia nie sú príliš nadšení. Hlavne z dôvodu, že ich výstavba stála niekoľko stoviek miliónov eur a navyše boli vyrobené v Taliansku, takže domáci remeselníci z tých peňazí nevideli ani cent.

 

Skopje víkendový výlet

Cez mesto preteká rieka Vardar

 

Skopje víkendový výlet

„Most umelcov“ plný sôch

 

Skopje

Macedónskemu námestiu dominuje socha Alexandra Veľkého

 

Skopje

Fontána „Matky Macedónska“ v pozadí so sochou Filipa II Macedónskeho

 

Úplne iný svet ponúka stará štvrť Čaršija. Na tunajšom bazáre sa dá kúpiť čerstvé ovocie, koreniny, šperky, ale aj fejkové botasky z Číny či stále funkčná Nokia 3310. V úzkych uličkách je mnoho kaviarní, kde sa oplatí zastaviť na kávu, čaj či víno. V starom meste sa nachádza aj niekoľko kostolov, mešít alebo kúpeľov a nad všetkým sa týči starobylá pevnosť Tvrdina Kale.

 

TIP: Ak bude od vás žobrák pýtať nejaké drobné, nikdy pred nimi nevyťahujte peňaženku. Ak uvidia, že máte peniaze, do sekundy sa vám za nohu zavesí malé dieťa (doslova) a nepustí vás, kým mu niečo nedáte.

 

Skopje

Uličkami starého bazára

 

Skopje

Dôvod prečo neotvárať pred žobrákmi peňaženku

 

Lacné služby a pohodoví ľudia

Okrem množstva sôch žije v centre mesta aj mnoho túlavých psov. Pri jednom stánku s občerstvením dokonca miestna svorka útočila na všetky okoloidúce taxíky. Iné autá prešli v pohode, ale za taxíkom sa rozbehli ako na povel. Možno preto má veľa z nich rozhryzené blatníky 😀 A pritom taxikári boli vždy slušní a milí ľudia, ktorí sa nesnažili turistov okradnúť ako na Slovensku. Veď za jazdu z jedného konca mesta na druhý si vypýtali väčšinou len 100 denárov, čo je v prepočte asi 1,50€. Iba raz sme platili viac ako 3€, keď sme sa viezli asi 100-ročným mercedesom, ktorý držal pokope iba silou lepiacej pásky a kde taxameter skákal štýlom 48, 49, 60, 61, 62…

Pohodovú povahu domácich dokazuje aj príhoda, keď Paišo zbadal, ako sa na námestí snaží dolu schodami zísť auto (doteraz nevieme ako sa tam hore vôbec dostalo). Začal ho navigovať, aby nenabúralo do odparkovaných áut, no pri každom schode ho to vždy trochu hodilo a tak „ťukol“ do jedného z nich. Z auta vystúpil asi dvojmetrový valibuk a s Paišom sme sa na seba pozreli, že asi bude zle. Ten však jednou rukou chytil auto, odtlačil ho nabok, druhú podal Paišovi, poďakoval za pomoc a spokojne odišiel preč. Proste žiadne starosti.

 

Skopje víkendový výlet

Skopje, metropola Balkánu

 

Tavče Gravče

Tradičným macedónskym jedlom je Tavče Gravče, čo je zapečená fazuľa podávaná s chlebom. Okrem toho sa oplatí vyskúšať aj grilovaný syr, domáci chlieb a k tomu paprikovú nátierku ajvar, či pljeskavicu. Okrem toho, že jedlo je naozaj chutné, je aj lacné. Za obed s 5-6 rôznymi jedlami, pivom a vínom sme platili okolo 10€ na osobu.

Jeden večer sme sedeli v bare Amigos, pozerali do nápojového lístka a bavili sa o drinku Bloody Mary. Za 5 minút sme ich mali na stole. Pozreli sme na čašníka, čo to je a on nám hovorí: „Myslel som, že si to chcete objednať.“. Keďže to ale chutí ako vodka s lečom, ja s Paišom sme odmietli a nechal si ho iba Palo. Zvyšné dva teda ostali čašníkovi a to ešte chudák musel kvôli tomu bežať do obchodu, lebo nemali paradajkový džús. V bare okrem miešaných drinkov ponúkajú aj super mexické jedlo a sem tam nám čašník priniesol aj 3 tequilly na účet podniku.

 

Skopje

Chutné jedlo za prijateľné ceny

 

Kaňon Matka

Ani nie pol hodinu od centra mesta sa nachádza jedna z najkrajších prírodných atrakcií v Macedónsku, kaňon Matka. Najjednoduchšie sa tam dá dostať taxíkom. Popri brehu vedie turistický chodník, dajú sa požičať loďky a nachádza sa tam aj reštaurácia. Kaňon je dokonalým spestrením návštevy Skopje.

Vysoko nad mestom sa na kopci Vodno týči obrovský kríž, nazývaný Millenium Cross. Z parkoviska k nemu vedie lanovka a zhora je nádherný výhľad na mesto a okolité kopce. V noci je kríž krásne vysvietený.

 

Skopje

Kaňon Matka

 

Skopje

Po kaňone sa dá plaviť loďkami

 

Skopje

Len 15km od centra sa nachádza nádherný kus prírody

 

Skopje

66 metrov vysoký oceľový kríž Millenium Cross

 

Skopje je nazývané aj hlavné mesto gýču. Tomuto prirovnaniu musíme dať tak trochu za pravdu. Centrum mesta so stovkami sôch pôsobí miestami ozaj nevkusne, no priateľskí ľudia, dobré jedlo a lacné ceny, priame spojenie z Bratislavy a lacné letenky robia z tohto mesta ideálnu destináciu na lowcost víkendový výlet. Jeho návštevu určite neoľutujete.

 

Možno ťa zaujmú aj tieto články

Žiadne komentáre

    Pridaj komentár