„Áno, môžete si požičať auto a prejsť cez Salar de Uyuni na vlastnú päsť. Ale ak nepoznáte cestu, môže sa stať nešťastie“, začal rozprávanie náš sprievodca, keď sme sa ho pýtali, či sa cez bolívijskú soľnú pláň môže chodiť aj bez agentúry. A rozpovedal nám príbeh o jednej rodine, ktorí zišli z cesty, dostali defekt, ale mysleli si, že nie sú tak ďaleko, aby zašli pre pomoc. Muž so ženou sa teda rozdelili a každý išiel iným smerom, zatiaľ čo deti ostali čakať v aute. O pár dní našli všetkých mŕtvych.
Či je tento príbeh pravdivý alebo nie, faktom zostáva, že výlet s cestovkou má oveľa viac výhod ako sólo jazda. Prenájom auta je drahý, nie každá spoločnosť dovolí jazdiť s autami po soľnej pláni, keďže soľ dosť výrazne škodí autám a nie sú tam ani žiadne cesty. Takže musíte vedieť, kadiaľ ísť, inak sa vaša dovolenka môže zmeniť na nepríjemný zážitok.
Čo je to bolívijské Antiplano?
Antiplano je po tibetskej druhá najrozsiahlejšia náhorná plošina na svete. Väčšina leží v Bolívii, severná časť v Peru a kúsok na juhu zasahuje aj do Čile a jej priemerná výška je okolo 3700 m. V bolívijskéj časti sa nachádzajú známe miesta ako Salar de Uyuni – najväčšia soľná pláň na svete či Laguna Colorada – červená lagúna plná plameniakov, ďalej aktívne vulkány, termálne pramene či gejzíry pripomínajúce Yellowstonský národný park. Všetko je to tam uprostred ničoho.
Kedy ísť?
Zima v Bolívii, alebo tiež obdobie sucha, je od mája do októbra. V mnohých ohľadoch je to najlepší čas na návštevu Bolívie, ale je to tiež hlavná turistická sezóna, čo znamená vyššie ceny a viac turistov. Vo vyššej nadmorskej výške, kde leží aj Antiplano, sú noci výrazne chladnejšie. Dni sú kratšie, ale slnečné s jasnou oblohou. Leto od novembra do marca je obdobím dažďov. Niektoré cesty bývajú zaplavené, čo značne komplikuje dopravu. Netreba zabúdať ani na teplo, vysokú vlhkosť a komáre. A tiež na to, že nie všetky miesta sú prístupné. Zaplatíte síce rovnakú sumu, ale uvidíte toho menej. A kvôli zamračenej oblohe nemajú niektoré lagúny ani takú výraznú farbu.
Všetko závisí od vašich preferencií. Najlepší čas na návštevu soľnej pláne Salar de Uyuni je počas obdobia dažďov, ak chcete vidieť, ako sa všetko odráža v obrovskom „zrkadle“ alebo obdobie sucha, ak chcete vidieť zaujímavú včeliu mozaiku vytvorenú z kryštálov soli a hrať sa s perspektívou počas fotenia.
My sme fanúšikmi cestovania počas „shoulder season“, kedy je šanca, že zažijete to najlepšie z oboch sezón. Za nás teda odporúčame mesiace apríl – máj alebo september – október.
Ako sa tam dostať a koľko to stojí?
Väčšina výletov začína v maličkom meste Uyuni, vzdialenom 9 hodín nočným autobusom od hlavného mesta La Paz. Dá sa tam tiež dostať aj letecky za menej ako hodinu.
Agentúry ponúkajú 1, 2, 3 alebo 4-dňové zájazdy, pričom najpopulárnejší je trojdňový výlet, ktorý sme si vybrali aj my. Rezervovali sme si ho ráno po príchode do Uyuni v jednej z miestnych cestoviek. Viete si ho rezervovať aj dopredu online, na mieste však viete zjednať cenu alebo získať lepšiu ponuku. Agentúry medzi sebou spolupracujú a ak niekde potrebujú zaplniť posledné miesta, vedia vám to dať za výhodnú cenu. V našom aute sme boli okrem sprievodcu šiesti a každý z nás platil inú sumu. Nás to vyšlo na 170 eur na osobu a ďalších 24 eur za vstup na niektoré miesta. Pozerali sme si na webe aj recenzie jednotlivých agentúr, ale všetky ponúkajú v podstate to isté za rovnaké peniaze. Za výlet sa platí v hotovosti a v celom meste fungoval len jeden bankomat. Preto je lepšie, ak si hotovosť zabezpečíte už v La Paz.
Sprievodca a jeho služby
Na prepravu sa používajú vozidlá 4×4 a na prvý pohľad už majú najlepšie roky za sebou. Kľučka prilepená páskou, niektoré budíky nefungujú, ale aj tak stále šliapu ako hodinky. A všetko sa nosí na streche auta. Naša batožina, jedlo či benzín.
To, čo spraví výlet dobrým alebo zlým, je najmä sprievodca. Na toho nášho sme mali fakt šťastie. O každom mieste nám toho povedal fakt veľa, mal super angličtinu, nechal nám všade dostatok času a poslednú noc nám dokonca pripravil aj punč. A vďaka nemeckému kamošovi, ktorý sa k nám pripojil, sme sa dozvedeli aj veľa iných vecí, keďže ho nonstop zasypával otázkami a nedal mu ani vydýchnuť. Posledný deň už preto musel sedieť vzadu 🙂
Okrem šoférovania sprievodca zabezpečuje aj jedlo a ubytovanie. V cene je plná penzia a ubytovanie na dve noci. Prvá je v soľnom hoteli v súkromných izbách, druhá noc je už v trochu jednoduchšom hoteli v spoločnej izbe. Ale zase pri horúcich termálnych prameňoch, kde sa dá okúpať a pozorovať pritom nočnú oblohu plnú hviezd.
1. deň
Trasy zájazdov sú viac menej rovnaké a každý navštívi tie isté miesta.
Prvý deň sa vyráža okolo 10-11 hod. z Uyuni a prvou zastávkou je „Cintorín vlakov“. Uyuni bolo kedysi dôležitým dopravným uzlom, ktoré spájalo viaceré veľké mestá a železnica slúžila na prepravu vyťažených minerálov. Kvôli sporom so susednými krajinami a úpadku banského priemyslu však železnica postupne strácala svoj význam a vlaky boli ponechané napospas osudu. Soľ a silný vietor sa postarali o ich terajší zhrdzavený vzhľad.
V malej osade Colchani si ukážete proces ťažby a výroby soli a ročne sa jej tu spracuje okolo 20-25 000 ton. Je to ideálne miesto na kúpu netradičných a autentických suvenírov. Netradičným miestom je tiež hotel, postavený celý zo soli, kde sa zastavíte na obed a hneď vedľa sa nachádza pamätník Rely Dakar, tiež vytvorený zo soli a ostrov vlajok. Veje tam aj slovenská vlajka?
Pri presune smerom do centra soľnej pláne Salar de Uyuni si naplno uvedomíte obrovskú rozlohu tohto miesta. Naokolo seba neuvidíte nič iné, len soľ. Je to miesto, kde sa môžete do sýtosti vyblázniť pri fotení a hraní sa s perspektívou. A vedeli ste, že táto takmer dokonale rovná plocha sa používa aj na kalibráciu satelitov?
Niekoľko kilometrov ďalej sa zrazu z ničoho nič vynára ostrov Incahuasi, posvätné miesto pre miestnych ľudí. Uprostred ničoho tu rastú obrovské kaktury staré stovky rokov. Niektoré dosahujú výšku aj 8-10 metrov a pritom každý rok narastú len o 1 centimeter. Za vstup sa ostrov sa platí 30 bolivianos (4 eurá) a rozhodne to stojí za to.
Noc strávite v soľnom hoteli.
2. deň
Druhý deň nebude o nič horší. Dokonca si myslím, že je oveľa lepší ako prvý deň. Prvou zastávkou je výhliadka na stratovulkán Ollague. Aj keď z neho neustále stúpa para, doposiaľ nie sú zaznamenané žiadne jeho erupcie. Odtiaľ pokračujete k nádherným lagúnam Canapa a Hedionda, kde môžete pozorovať plameniaky a vychutnáte si obed s výhľadom na lagúnu.
V púšti Siloli vo výške 4 500 metrov nad morom sa nachádzajú zaujímavé kamenné útvary formované silným vetrom a pieskom. Najzaujímavejší je 5 metrov vysoký Arbol de Piedra alebo tzv. Kamenný strom. A dostávame sa k najkrajšej lagúne – Laguna Colorada. Táto dočervena sfarbená lagúna je domovom troch zo šiestich rôznych druhov plameniakov. Je zábavné pozorovať ich, ako sa snažia vzlietnuť. Tým, že sú veľké a ťažké, tak sa musia rozbehnúť ako lietadlo na dráhe. Za vstup k lagúne sa platí 150 bolivianos (20 eur).
Poslednom zastávkou sú gejzíry Sol de Manana a noc strávite v jednoduchej ubytovni v zdieľanej izbe. Vonku sú však bazény s vodou z horúcich termálnych prameňov a môžete odtiaľ pozorovať hviezdnu oblohu.
3. deň
Prvou zastávkou v posledný deň je Dalího púšť, ktorá svojím výzorom a farbami pripomína maľby Salvadora Dalího. Nasledujú lagúny Verde (zelená lagúna) a Blanca (biela lagúna) s výhľadom na vulkán Licancabur v pozadí. Lagúna Verde však nebýva zelená vždy. Farba závisí od ročného obdobia a tiež či je slnečné počasie. Nenájdete v nej ani žiadne plameniaky, keďže obsahuje jedovatý arzén. Nás k nej spriedodca ani nezobral, keďže v tom období vôbec nevyzerala zaujímavo.
A teraz máte v závislosti od vášho plánu dve možnosti. Pokračovať ďalej do Čile do mesta San Pedro de Atacama alebo sa vrátiť späť do Uyuni. My sme zvolili prvú možnosť…
Trasa cez bolívijské Antiplano z Uyuni do čilského San Pedro de Atacama je jedno veľké nezabudbuteľné dobrodružstvo. Tri dni cesty cez rozmanitú krajina od vyprahnutej soľnej pláne cez vulkány a gejzíry až po farebné lagúny plné plameniakov. Je to nádherné miesto plné neskutočných farieb a tvarov, dychberúcich výhľadov a prírodných krás a ak ho raz navštívite, nikdy na to nezabudnete.
Žiadne komentáre